Поскапе патарината во Србија

Српската Влада на вчерашната седница одобри поскапување на патарините за 14%, додека оние кои патарините ќе ги платат по електронски пат ќе добијат 6% попуст на таа сума, односно за нив поскапувањето ќе биде 8%, јави дописникот на МИА од Белград.

За патничките автомобили на релација Прешево-Белград, наместо 1.490 динари, доколку се плаќа во готово, ќе чини 1.699 динари.

Доколку сопствениците на автомобили плаќаат електронски на таа делница, патарината ќе чини 1.609 динари.

Патарината Белград-Суботица поскапува од 640 динари на 730 динари, а за е-плаќање на 691 динар.

Белград-Шид поскапува од 420 на 479 динари и 454 динари за плаќање со таг.

Цената на патарината Белград-Ниш се зголемува од 890 на 1.015 динари, а за електронско плаќање на 961 динар.

Додека цената на патарината Белград-Лесковац  од 1.020 динари ќе чини на 1.163 динари, а за електронско плаќање 1.102 динари.

На делницата Белград-Параќин патарината наместо 580 динари ќе чини 661 динар, а доколку се плати електронски ќе чини 626 динари.

Белград-Димитровград поскапува од 1.310 на 1.493 динари, а за електронско плаќање 1.415 динари.

Според денешниот курс 1 евро = 117,35 динари, додека 100 денари = 191 динар.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more

Регион

Сигна инспекцискиот наод: Момчето-убиец не било малтретирано од соучениците

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Вучиќ: Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане

Read more

Рама: Србите да се вратат во институциите, Косово веднаш да распише нови избори

Read more
 

Вести

Сигна инспекцискиот наод: Момчето-убиец не било малтретирано од соучениците

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Читај повеќе

ДУИ: И по 5 години Мицкоски не успева да излезе од сенката на Груевски

Читај повеќе

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Читај повеќе

Концерт на пијанистките Мимоза Ќека и Јована Трајчева во Филхармонија

Читај повеќе

Зеленски: Подготвени сме за контраофанзива

Читај повеќе

Вучиќ: Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане

Читај повеќе

Рама: Србите да се вратат во институциите, Косово веднаш да распише нови избори

Читај повеќе