Поскапува нафтата поради намалените залихи на САД

Цените на нафтата денеска се во пораст, откако беше објавен извештај за падот на американските залихи на сирова нафта, кој беше поголем отколку што аналитичарите очекуваа.

Цената на барел сирова Брент нафта се зголеми за 52 центи на 45 долари и два центи, што е поскапување за 1,2%.

Барел сирова нафта во САД се продава за 42 долари и 1 цент, по поскапувањето од 49 центи.

URL

Вчера барел нафта на светските берзи се тргуваше поевтино за околу 1%.

Американскиот институт за горива вчера соопшти дека залихите на сирова нафта во САД се намалиле за 4 милиони барели минатата недела, додека аналитичарите очекуваа пад за околу 2,9 милиони барели.

URL
реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Бизнис

Норвешката Влада бара да се инвестира повеќе во американски отколку во европски акции

Read more

Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Read more

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Read more

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Read more

Вести

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

183 нови случаи на COVID-19 од 1.769 тестирања

Читај повеќе

ИЈЗ: Зголемен бројот на заболени и починати од COVID-19

Читај повеќе

Пендаровски: Безбедносната состојба стабилна, најголем предизвик останува пандемијата на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Eвакуирана Ајфеловата кула по закана со бомба

Читај повеќе

Алексеј Навални пуштен од болница

Читај повеќе

Левица поднесе 8 тужби против Собранието

Читај повеќе

Бела ноќ в сабота на 10 локации низ Скопје

Читај повеќе