Последен Г7 самит за Меркел, прв за Бајден

Самитот Г7 во Корнвол за германската канцеларка Ангела Меркел е последниот настап меѓу шефовите на држави и влади на седумте најразвиени индустриски земји, на кој за првпат Џозеф Бајден учествува како американски претседател.

– We can do it. ‘Wir schaffen das!’, I think is the phrase. Clearly! (Можеме. Можеме да успееме! Мислам дека така е изреката! Секако!), рече Борис Џонсон во 2019 година, алудирајќи на изреката на канцеларката од 2015 година. Ексцентричниот Британец тогаш беше прв гостин премиер во Берлин, каде го пречека Ангела Меркел.

Денеска ситуацијата е спротивна. Ангела Меркел за последен пат е меѓу нејзините колеги од Г7. А тој, Британецот, сега е домаќин на самитот Г7 во Корнвол, на кој присуствува и „долгогодишната“ германска канцеларка, пренесува Дојче веле.

-Јас сум од оние кои можат многу јасно да изразат што сакаат, рече Меркел на еден од бројните самити на Г7. Во меѓувреме, сите го разбраа тоа или мораа да го прифатат со голема тешкотија. Ова е нејзин 15-ти самит на Г7.

Германската канцеларка виде многу и политички ги преживеа Берлускони, Саркози и Трамп. Сите дојдоа – и си заминаа. Единствено таа остана.

Канцеларката како „мерка за градење доверба“

Шефот на Конференцијата за безбедност во Минхен, Волфганг Ишингер, еднаш кажа: Канцеларката е мерка за градење доверба, давајќи и го на канцеларката искрениот комплимент „Предвидлива. Доверлива!“. А тоа не важи за секој учесник на важни конференции.

-Никогаш не сум видела шеф на влада кој постојано ги доведува во прашање одлуките на неговиот претходник, рече канцеларката Меркел на самитот на Г8 во Јапонија во 2008 година.

Но, од доаѓањето на Трамп се се промени. Ишингер тоа го нарече пресвртница во германско-американските односи, бидејќи до доаѓањето на Трамп, за Германија не беше важно дали тој е демократ или републиканец во Белата куќа.

-Сите тие беа наши пријатели. Но, тоа веќе не е случај, рече тогаш Ишингер.

Европа и Германија сега мора да му помогнат на Бајден за да може Америка повторно да му помогне на светот.

Ишингер го изразува ова на подраматичен начин и вели дека Бајден ќе загуби на следните избори доколку не може да им објасни на Американците зошто неговата политика заснована на соработка е добра за нив.

„Долго чекавме на ова“

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас посочува дека со Бајден ќе почне обновувањето на нешто што некогаш само по себе се сметаше за здраво во меѓународните односи.

-Да бидам искрен, ова го чекавме долго време. Во последните неколку години се случија инциденти со претходната американска администрација што предизвикаа загриженост дека меѓународниот поредок ќе претрпи трајна штета.

Патем, Ишингер го има одговорот од САД, Јапонија, Канада, Италија, Велика Британија и Франција, кои можеби се прашуваат каква е судбината на Г-7 без Ангела Меркел – исто така, размислувајќи за претстојните избори во Германија. Одговорот е: „Не се плашете  од Германија. Остануваме во континуитет. Она што е напишано со мали букви може да се промени, но она што е напишано со големи букви останува. И тоа е добрата вест “.

реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Свет

Повторно протести во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Во Сибир беснеат повеќе од 220 шумски пожари

Read more

Илјадници Австралијци на протест поради рестриктивните мерки

Read more
 

Вести

Повторно протести во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Читај повеќе

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Читај повеќе

Топ 10 најубави плажи во светот

Читај повеќе

Во Сибир беснеат повеќе од 220 шумски пожари

Читај повеќе

Од понеделник пријавување за вакцинирање против КОВИД во домашни услови

Читај повеќе

Нови 37 случаи на COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Илјадници Австралијци на протест поради рестриктивните мерки

Читај повеќе

Повторно топол бран, од средината на следната недела до 41 степен

Читај повеќе

Казнети и исклучени од сообраќај 91 пијан возач

Читај повеќе