Посни бајадери, десерт готов за 20 минути

Ако постите, а сакате да се заблажите со домашен десерт, овој рецепт е идеален за вас. Се прави лесно и брзо, за само 20 минути.

Потребни состојки:

- 200 г посен маргарин

- 200 г шеќер

- 25 г ванилин шеќер

- 200 мл соино млеко

- 400 г мелени посни бисквити

- 200 г кокос

-100 г посно чоколадо

Глазура:

- 200 г посно чоколадо

- 30 мл масло

Подготовка:

Во сад ставете го маргаринот, а потоа додадете го обичниот шеќер. Убаво измешајте, па додадете ги млекото и ванилин шеќерот, а потоа ставете ги на шпорет да се стопат.

Во друг сад измешајте ги мелените бисквити и кокосот, а добиената смеса измешајте ја со стопениот маргарин. Убаво соединете и поделете ја смесата на два дела. Во едниот додадете 100 г стопено црно чоколадо. Првин распоредете го темниот дел од смесата во калап, а над неа посветлата. Обликувајте ја смесата да биде цврста.

Стопете го чоколадото на масло и прелијте го преку смесата. Оставете да се олади. Кога ќе се олади, исечете на коцки и послужете.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Рецепти

Лосос на три начини

Read more

Марио готви меци пакери

Read more

Идеја за појадок: Мафини со сирење и зеленчук

Read more

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Читај повеќе

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Мислиш дека ги знаеш најпознатите лого дизајни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Читај повеќе