Поставен нов светски рекорд на 5.000 метри во Монако

Атлетиката синоќа оствари триумфално враќање за време на Дијамантската лига во Монако. Атлетичарот од Уганда, Џошуа Чептегеи, светски шампион на 10.000 метри, го собори светскиот рекорд на 5.000 метри со време од 12 минути и 35,36 секунди. Тој го подобри 16-годишното достигнување на легендата Кенениса Бекеле за скоро две секунди.

„Монако е посебно место и знаев дека можам да го подобрам светскиот рекорд овде. Потребно е многу работа да останеме мотивирани оваа година затоа што сите останавме дома. Но, јас продолжив да притискам, ги имав вистинските луѓе до мене и вистинскиот тренер“, изјави Чептегеи по успехот.

Remote video URL

На 1.500 метри, Норвежанецот Јакоб Ингебригтсен го подобри европскиот рекорд на легендата Мо Фарах, запишувајќи време од 3 минути и 28,68 секунди. Сепак, 19-годишниот Ингебригтсен остана на второто место во Монако, а победата беше за актуелниот светски шампион Тимоти Шерујот.

За време на натпреварувањето во Монако беа поставени вкупно 9 национални рекорди, 3 континентални рекорди, 2 рекорда на Дијамантската лига и еден светски рекорд.

реклама

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Instagram убавици во бикини

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more

Останати спортови

Најболниот удар во историјата на ММА – право во меѓуножјето!

Read more

Ниту Трамп не успеа да го запре погубувањето на Навид Афкари

Read more

Олимписките игри во Токио ќе се одржат без разлика дали има COVID-19 или не

Read more

Милјана Ристиќ победи на женската трка во Скопје

Read more

Спорт

Пандев несопирлив на 37 години: Со гол ја почна сезоната во Серија А

Читај повеќе

Во Тотенхем е тесно, ПСЖ почна преговори за Деле Али

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите изненадувања на секое Светско досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал сензационално испадна од Мастерсот во Рим

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА: Бостон Селтикс го возврати ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем по седум години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тотенхем го доби Бејл прилично евтино

Читај повеќе

На Ѓоковиќ му „пукна филмот“ и го тресна ракетот од земја

Читај повеќе