Постигнат договор: Новите автомобили во ЕУ од 2035 година мора да бидат без штетни емисии

По повеќе од 16 часа преговори, министрите за животна средина на ЕУ се согласија за предложените закони за борба против климатските промени. Од 2035 година наваму ќе бидат дозволени само нови автомобили и комбиња со нула емисија на CO2.

Министрите за животна средина на 27-те земји-членки на Европската Унија утрово постигнаа договор за одобрување на низа мерки за борба против климатските промени.

Договорот дојде по повеќе од 16 часа преговори во Луксембург за предложените закони за климата - и вклучуваше компромис за постепено укинување на продажбата на нови автомобили со фосилни горива до 2035 година.

„Советот, исто така, се согласи да воведе цел за намалување на емисиите на CO2 за 100 отсто до 2035 година за нови автомобили и комбиња“, се вели во соопштението на министрите.

Договорот всушност значи дека нови автомобили со мотори со внатрешно согорување нема да бидат дозволени за продажба во блокот од 2035 година.

Што е следно?

Сега мора да се преговара за конечен компромис со Европскиот парламент, кој исто така поддржува целосна забрана за продажба на возила со мотори со внатрешно согорување од 2035 година.

Бидејќи ЕУ сака да стане климатски неутрална до 2050 година, забраната за мотори со внатрешно согорување и други нацрт-закони мора да стапат на сила за да се намалат емисиите.

Министрите договорија заеднички ставови за петте закони предложени од Европската комисија минатата година.

„Климатската криза и нејзините последици се јасни, така што политиката е неизбежна“, изјави високиот претставник на ЕУ за климатски политики Франс Тимерманс.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Авто новости

Поглед во внатрешноста на претстојниот теренец EQE на Mercedes

Read more

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Read more

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Read more

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Read more
 

Автомобили

  • filter

Поглед во внатрешноста на претстојниот теренец EQE на Mercedes

Читај повеќе

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Читај повеќе

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Читај повеќе

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Читај повеќе

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе