Постои едно животно од кое ајкулите бегаат

Ајкулите се едни од најопасните предатори во животинскиот свет, а од нив бега и човекот. Но, има ли некое животно од кое и тие се плашат?

Ако мислите дека ајкулите, дури и онаа голема бела, спокојно пливаат низ светските мориња, тогаш не сте во право. Ајкулите и тоа како се плашат од едно животно, на кое му се омилени за лов.

Се работи за орките, познатите китови-убијци. Тие спаѓаат во фамилијата на делфини, во која категорија се и најголемо животно.

Орките, а не ајкулите се кралеви на водните животни. Нив никој не ги лови, никој не им е природен непријател. Орките се како лавовите на копното.

Remote video URL
реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Чек дис аут

Што се случувало во првите минути од ударот на астероидот што ги збриша диносаурусите?

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

15 –те најстрашни места на планетата Земја

Read more

Трамп се огради од Вест: Тој е сериозно нарушен човек кој по игра на случајот е црнец

Read more
 

Магазин

Кое е најдоброто време за вежбање, ако сакате да слабеете?

Читај повеќе

Четири опасни датуми на кои треба да бидете внимателни во декември

Читај повеќе

Совети за жените кои планираат да забременат

Читај повеќе

Предлог за десерт: Баклава со бадеми и со суво грозје

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случувало во првите минути од ударот на астероидот што ги збриша диносаурусите?

Читај повеќе

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Читај повеќе

Пет митови за ракот на белите дробови во кои не треба да веруваме

Читај повеќе
  • play_arrow

15 –те најстрашни места на планетата Земја

Читај повеќе

Balenciaga се извини за контроверзната кампања што се граничи со детска порнографија

Читај повеќе