Потполно новата Lada Niva пристигнува во 2024 година

Lada го најави потполно новиот компактен теренец Niva во текот на Саемот за автомобили во Москва, а сега најавија дека продукцискиот модел ќе дебитира во 2024 година, шест години по премиерата на концептот.

Русите веруваат дека новата Niva ќе им помогне да се прошират и на пазарите надвор од Русија.

Руската компанија објави една скица од Niva која ќе биде еден од четирите нови модели кои се планирани во периодот до 2025 година.

Lada ќе ја продолжи својата трансформација за да стане конкурентен произведувач на автомобили на пазарот, а исто така ќе ја зајакне и соработката со Dacia.

Скицата наговестува моќен теренец и дизајн инспириран од оригиналната Niva која се појави во 1977 година.

Новата Niva ќе биде наследник на освежениот модел Niva Travel. Теренецот кој се појави во 70-тите беше познат како Niva, а сега се продава под називот Niva Legend и е попрактичен и фокусиран на off-road.

Oсвен новата Niva, Lada за 2025 година подготвува и нов SUV за Ц сегментот.

Тагови
реклама
Мразот на Антарктикот се топи со алармантна брзина

Мразот на Антарктикот се топи со алармантна брзина

Read more
НАСА детектира силна експлозија на метеори

НАСА детектира силна експлозија на метеори

Read more
Новогодишна елка од луѓе за Гинисов рекорд на плоштад „Македонија“

Новогодишна елка од луѓе за Гинисов рекорд на плоштад „Македонија“

Read more
Терапијата на двата лека дава резултати, но најтешката форма на коронавирусот тешко се третира

Терапијата на двата лека дава резултати, но најтешката форма на коронавирусот тешко се третира

Read more

Авто новости

Топ 10: Кои автомобили се најбарани во Русија?

Read more

Како изгледа Mercedes-AMG GT Black Series по тјунирањето?

Read more

Дали би си купиле кола од Lidl супермаркет? Цена поволна

Read more

Како правилно да го проверите нивото на масло во моторот?

Read more
 

Автомобили

Топ 10: Кои автомобили се најбарани во Русија?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа Mercedes-AMG GT Black Series по тјунирањето?

Читај повеќе

Дали би си купиле кола од Lidl супермаркет? Цена поволна

Читај повеќе

Како правилно да го проверите нивото на масло во моторот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е првиот автомобил со систем на автономно возење на Ниво 3

Читај повеќе

Како можете да ја одговорите анкетата за оценување на работата на сообраќајна полиција?

Читај повеќе

Пандемијата ја намали продажбата на нови возила во земјава за 33 проценти

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот McLaren 765LT кој развива 1.000 КС

Читај повеќе
  • filter

Галерија на денот: Taycan Cross Turismo

Читај повеќе