КОПА АМЕРИКА 2020

Потврдени групите за Копа Америка 2020

На стартот дерби ќе играат ко-домаќинот Аргентина против Чиле, додека бранителот Бразил со другиот ко-домаќин Колумбија ќе игра тек во четвртото коло.

Четириесет и седмото издание на јужноамериканското првенство ќе се игра по нов формат. Дванаесетте репрезентации се поделени само во две групи и секоја брои по шест.

Жрепка не се влечеше за групите бидејќи тие беа однапред одредени. Со оглед на тоа што ко-домаќини се Колумбија и Аргентина. две репрезентации од различен дел на континентот, уште во април годинава беше одлучено репрезентациите од северот на Јужна Америка да бидат во групата на Колумбија, додека оние од јужната половива да одат во Аргентина.

Она што се дозна при денешната жрепка беше тоа во која група ќе игра секоја од двете репрезентации кои како гости учествуваат на првенството, а тие се Австралија и Катар. „Кенгурите“ отидоа кај Аргентина, а Катар кај Колумбија.

Беше направен и распоредот по кој ќе се игра првенството кое ќе почне на 12 јуни и ќе трае точно еден месец со финалето на 12 јули.

Група А
1. коло
Аргентина - Чиле
Австралија - Уругвај
Парагвај - Боливија

2.коло
Аргентина - Уругвај
Чиле - Боливија
Парагвај - Австралија

3. коло
Аргентина - Парагвај
Уругвај - Чиле
Австралија - Боливија

4. коло
Чиле - Парагвај
Австралија - Аргентина
Боливија - Уругвај

5. коло
Боливија - Аргентина
Чиле - Австралија
Уругвај - Парагвај

Група Б
1. коло
Колумбија - Еквадор
Бразил - Венецуела
Перу - Катар

2. коло
Колумбија - Венецуела
Перу - Бразил
Еквадор - Катар

3. коло
Колумбија - Перу
Венецуела - Еквадор
Бразил - Катар

4. коло
Бразил - Колумбија
Еквадор - Перу
Катар - Венецуела

5. коло
Катар - Колумбија
Еквадор - Бразил
Венецуела - Перу

Првенството ќе се игра во пет градови во Аргентина (Буенос Аирес, Кордоба, Ла Плата, Мендоза и Сантјаго дел Естеро) и четири во Колумбија (Баранкиља, Медељин, Богота и Кали). Финалето ќе се игра во Баранкиља.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Фудбал

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more

Разумни трансфери: Барселона

Read more

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе