Повторно ќе биде сослушан осомничениот за убиството на двегодишната Данка

Во Вишото јавно обвинителство во Заечар, утре, во 10 часот, повторно ќе биде сослушан Срѓан Јанковиќ, осомничениот за убиството на двегодишната Данка Илиќ, објави Телеграф.рс.

Повод за повторното рочиште се дополнителни прашања од обвинителот.

Срѓан Јанковиќ претходно беше сослушан во Обвинителството на почетокот на јуни кога ја негира вината, а првиот пат, по апсењето, се бранеше молчејќи, односно го искористи законското право да не изнесува одбрана.

„Рочиштето на Срѓан Јанковиќ е закажано за 19.6.2024 година, во 10 часот, соопшти Вишото јавно обвинителство во Заечар, објави „Телеграф.рс“.

Второобвинетиот Дејан Драгијевиќ го призна убиството.

Двајцата се во притвор, а таткото на Дејан Драгијевиќ, кој е осомничен дека му помогнал на синот да го премести телото на девојчето, неодамна е пуштен од притвор бидејќи за кривичното дело помагање на сторителот по извршувањето на делото, притворот, според законот во Србија, не може да трае подолго од два месеца.

Девојчето Данка Илиќ исчезна на 26 март во Бањско Поле кај Бор.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Регион

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Read more

Сите археолошки локалитети во Атина се затворени поради високите температури

Read more

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Read more

Украинец фотографирал Македонка низ прозорец во Пула

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе