Повторно воведени рестриктивни мерки во Каталонија за да се спречи ширењето на COVID-19

Околу 160.000 луѓе во Каталонија, Шпанија повторно се ставени под карантин додека властите се борат да го спречат ширењето на коронавирусот во овој регион.

Судијата ја одобри наредбата да се воведат рестриктивни мерки и во областа Љеида во Шпанија.

За 140.000 жители на Љеида и 7 општини во регионот Сегрија е издадена наредба да останат дома за да се спречи ширењето на вирусот.

Жителите можат да излезат само за да одат на работа, да купат храна или да одат во банка, пишува Metro.

Регионалните власти им препорачаа на луѓето во три квартови од предградието на Барселона, во кое живеат 260.000 луѓе, да не ги напуштаат нивните домови доколку немаат потреба.

Рестриктивните мерки во Шпанија беа укинати на 21 јуни. Повеќе од 28.000 луѓе починаа за време на пандемијата во оваа држава.

Откако ги укинаа рестриктивните мерки се појавија повеќе од 170 кластери низ целата држава, а со тоа регионалните власти воведоа низа нови рестрикции создавајќи паника и бес кај жителите и бизнисмените, пишува Reuters.

Каталонија стана првата шпанска покраина која воведе задолжително носење заштитна маска за сите жители и посетители, на сите јавни места и во секакви услови.

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Свет

Во Северна Кореја поради страв од коронавирусот во карантин скоро 4.000 луѓе

Read more

Експлозијата во Бејрут не е либанска Хирошима, туку Чернобил

Read more

Бејрут и цел Либан со децении влегуваат од една криза во друга

Read more

Германија: Задолжителен ковид тест за сите кои влегуваат во земјата од високоризични региони

Read more

Вести

Се отвора Центар за дејствување во услови на епидемии и други јавно-здравствени вонредни ситуации

Читај повеќе

Малолетничка уценувана и во повеќе наврати силувана од 24-годишен маж

Читај повеќе

Штипските родители ослободени од сметките за градинка за изминатите пет месеци

Читај повеќе

Србин нелегално влегол и престојувал во земјава без негативен ПЦР тест

Читај повеќе

Во Северна Кореја поради страв од коронавирусот во карантин скоро 4.000 луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозијата во Бејрут не е либанска Хирошима, туку Чернобил

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 113 нови случаи, шест починати и 259 оздравени пациенти

Читај повеќе
  • play_arrow

Бејрут и цел Либан со децении влегуваат од една криза во друга

Читај повеќе

Дескоска: Деловникот од 2008 година беше мотивиран од лични интереси на „владетелите“ од тоа време

Читај повеќе