СЕРИЈА А 2022/23

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Италијанската Серија А денеска го направи распоредот за новата 2022/23 сезона која ќе почне викендот на 13 и 14 август.

Бранител на Скудетото е Милан, се очекува да биде нападнат од Интер и Милан, а во горниот дел пласман ќе очекуваат и Рома, Наполи и Лацио.

1. коло ќе се игра на 13 и 14 август, а се среќаваат:

Фиорентина - Кремонезе
Јувентус - Сасуоло
Лацио - Болоња
Лече - Интер
Милан - Удинезе
Монца - Торино
Салернитана - Рома
Сампдорија - Аталанта
Специја - Емполи
Верона - Наполи

 
Клучни дерби натпревари:

Дерби д'Италија:

6 ноември 2022
Јувентус - Интер

19 март 2023
Интер - Јувентус

Дерби дела Мадонина:

4 септември 2022
Милан - Интер

5 февруари 2023
Интер - Милан

Дерби дела Капитале:

6 ноември 2022
Рома - Лацио

19 март 2023
Лацио - Рома

Дерби дел Соле:

23 октомври 2023
Рома - Наполи

29 јануари 2023
Наполи - Рома

Дерби дела Моле:

16 октомври 2022
Торино - Јувентус

26 февруари 2023
Јувентус - Торино

Дерби дел'Апенино:

11 септември 2022
Болоња - Фиорентина

5 февруари 2023
Фиорентина - Болоња

Други дербија:

9 октомври 2022
Милан - Јувентус

28 мај 2023
Јувентус - Милан

19 септември 2022
Милан - Наполи

2 април 2023
Наполи - Милан

8 јануари 2023
Милан - Рома

30 април 2023
Рома - Милан

22 јануари 2023
Лацио - Милан

7 мај 2023
Милан - Лацио

28 август 2022
Лацио - Интер

30 април 2023
Интер - Лацио

2 октомври 2022
Интер - Рома

7 мај 2023
Рома - Интер

4 јануари 2023
Интер - Наполи

21 мај 2023
Наполи - Интер

28 август 2022
Јувентус - Рома

5 март 2023
Рома - Јувентус

13 ноември 2022
Јувентус - Лацио

8 април 2023
Лацио - Јувентус

15 јануари 2023
Наполи - Јувентус

23 април 2023
Јувентус - Наполи

4 септември 2022
Лацио - Наполи

5 март 2023
Наполи - Лацио

Тагови
реклама

Фудбал

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Read more

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Read more

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Read more

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Read more
 

Спорт

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Читај повеќе

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Ивановски не го заврши маратонот, златото на градите на Рингер

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Читај повеќе
  • play_arrow

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Читај повеќе
  • play_arrow

Халеп победничка на турнирот во Торонто

Читај повеќе

Чави: Левандовски ќе почне да дава голови, само е прашање на време

Читај повеќе

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Читај повеќе
  • play_arrow

За неколку седунди 8 болиди се забија во ограда

Читај повеќе