Познати финалистите за наградите Светски автомобил на годината

Многумина се прашуваат дали и годинава победникот ќе биде електричен автомобил.

Ако навистина се работи за исклучиво електричен модел, тоа ќе биде Hyundai Ioniq 6 или Nissan Ariya.

Овие два модела се на листата од десет финалисти избрани од жири од 100 новинари од 32 земји.

Список на финалисти за Светски автомобил на годината:

Alfa Romeo Tonale

BMW serije 2 Coupe

BMW X1/iX1

Honda HR-V

Hyundai Ioniq 6

Kia Niro

Mazda CX-60

Mercedes-Benz C klase

Nissan Ariya

Nissan Z

Покрај севкупниот победник, се избираат најдобрите во седум други категории. Следната категорија по важност е за исклучиво електрични возила, а во финалето влегоа BMW i7, Genesis GV60, Hyundai Ioniq 6, Kia Niro EV и Lucid Air.

Подолу е преглед на другите категории.

Финалисти за Светски градски автомобил

Citroen C3

ORA Funky Cat

Volkswagen Taigo

Финалисти за Светски луксузен автомобил

BMW serija 7/i7

Genesis G90

Land Rover Range Rover

Land Rover Range Rover Sport

Lucid Air

Финалисти за Светски спортски автомобил

BMW M4 CSL

KIA EV6 GT

Nissan Z

Porsche 911 GT3 RS

Toyota GR Corolla

Финалисти за Светски дизајн на автомобил

Cadillac Lyriq

Hyundai Ioniq 6

Land Rover Range Rover

Lucid Air

Nissan Z

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Read more

Авто новости

Од Скопје до Рим со едно полнење на батеријата

Read more

Ferrari: Хакирани сме, но нема да платиме откуп

Read more

Одредени финалистите на Националниот избор за Автомобил на годината во Македонија

Read more

Шампионскиот болид на Шумахер од 2000 година ќе се продава на аукција

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Од Скопје до Рим со едно полнење на батеријата

Читај повеќе

Ferrari: Хакирани сме, но нема да платиме откуп

Читај повеќе
  • filter

Одредени финалистите на Националниот избор за Автомобил на годината во Македонија

Читај повеќе

Шампионскиот болид на Шумахер од 2000 година ќе се продава на аукција

Читај повеќе
  • play_arrow

Секси Golf

Читај повеќе

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелаши и бензинци

Читај повеќе
  • play_arrow

„Франкенштајн“ на тркала

Читај повеќе
  • filter

Lamborghini Urus го помина ирскиот третман во Carlex

Читај повеќе

Audi се откажува од уште еден легендарен модел

Читај повеќе