Познати финалистите за наградите Светски автомобил на годината

Многумина се прашуваат дали и годинава победникот ќе биде електричен автомобил.

Ако навистина се работи за исклучиво електричен модел, тоа ќе биде Hyundai Ioniq 6 или Nissan Ariya.

Овие два модела се на листата од десет финалисти избрани од жири од 100 новинари од 32 земји.

Список на финалисти за Светски автомобил на годината:

Alfa Romeo Tonale

BMW serije 2 Coupe

BMW X1/iX1

Honda HR-V

Hyundai Ioniq 6

Kia Niro

Mazda CX-60

Mercedes-Benz C klase

Nissan Ariya

Nissan Z

Покрај севкупниот победник, се избираат најдобрите во седум други категории. Следната категорија по важност е за исклучиво електрични возила, а во финалето влегоа BMW i7, Genesis GV60, Hyundai Ioniq 6, Kia Niro EV и Lucid Air.

Подолу е преглед на другите категории.

Финалисти за Светски градски автомобил

Citroen C3

ORA Funky Cat

Volkswagen Taigo

Финалисти за Светски луксузен автомобил

BMW serija 7/i7

Genesis G90

Land Rover Range Rover

Land Rover Range Rover Sport

Lucid Air

Финалисти за Светски спортски автомобил

BMW M4 CSL

KIA EV6 GT

Nissan Z

Porsche 911 GT3 RS

Toyota GR Corolla

Финалисти за Светски дизајн на автомобил

Cadillac Lyriq

Hyundai Ioniq 6

Land Rover Range Rover

Lucid Air

Nissan Z

реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Авто новости

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Read more
 

Автомобили

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе