Познати првите десет земји кои стигнаа до финалето на Евровизија

Синоќа во арената PalaOlimpico во Торино се одржа првото полуфинале на Евровизија каде настапија 17 изведувачи, а десет од нив се пласираа во финалето кое ќе се одржи на 14 мај.

Десет земји стигнаа до финалето, а на 14 мај во Торино повторно ќе ги видиме Швајцарија, Ерменија, Исланд, Литванија, Португалија, Норвешка, Грција, Украина, Молдавија и Холандија.

Првата полуфинална вечер на овогодинешниот Евросонг во Торино ја отвори Албанија, а нивната претставничка Ронела Хајати ја изведе песната „Secret“ и доби громогласен аплауз. По Албанија, следуваа настапите на натпреварувачите кои се бореа за финалето кое ќе се одржи на 14 мај.

URL

Само пет изведувачи синоќа пееја на мајчин јазик, а тоа се претставниците на Словенија, Украина, Летонија, Холандија и Исланд.

URL

Најголемо внимание привлече настапот на Украина, а земјата разурната од војна ја претставува оркестарот Калуш со песната „Stefania“. За време на настапот во арената во Торино се слушаа извици на поддршка, а во публиката беа забележани и голем број украински знамиња. Според обложувалниците, Украинците имаа најголеми шанси за пласман во полуфиналето, дури 95 отсто.

На првата полуфинална вечер настапи и претставник на Хрватска. Миа Димишиќ ја изведе песната „Guilty Pleasure“ и за жал не обезбеди пласман во финалето на својата земја. Хрватска последен пат беше во финалето на Евровизија во 2017 година кога на ова престижно натпреварување беше претставена од Жак Ходек.

URL

Во втората полуфинална вечер ќе настапат претставници од 18 земји, меѓу кои нашата претставничка Андреа и претставниците на Србија и Црна Гора.

Финалната вечер на Евровизија 2022 година ќе се одржи во сабота на 14 мај, а веќе се познати дел од финалистите.

URL
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Музика

Шакира непрепознатлива по раскинувањето со Пике

Read more

Бијонсе објави нова песна, не ги одушеви обожавателите

Read more

Шакира објави нова песна, обожавателите мислат дека е посветена на Пике

Read more

10 работи што не сте ги знаеле за Фреди Меркјури

Read more
 

Сцена

Шакира непрепознатлива по раскинувањето со Пике

Читај повеќе
  • play_arrow

Бред Пит најави крај на кариерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен нов трејлер за четвртата сезона на „Stranger Things“

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Козби виновен за сексуална злоупотреба на малолетничка

Читај повеќе
  • play_arrow

Бијонсе објави нова песна, не ги одушеви обожавателите

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 тајни агенти од филмовите

Читај повеќе

Џенифер Анистон снимаше филм во Париз: Украина е толку блиску

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален тизер за новиот филм за Мерилин Монро

Читај повеќе
  • play_arrow

Шакира објави нова песна, обожавателите мислат дека е посветена на Пике

Читај повеќе