НБА 2019/20

Познати сите учесници во НБА плеј-офот

Со одигрувањето на синоќешните последни четири натпревари заврши региларниот дел во најсилната кошаркарска лига на светот по што познати се сите клубови кои ќе разигруваат за титулата.

Сите екипи кои имаа натпревари синоќа имаа веќе обезбедено пласман во разигрувањето. Актуелниот шампион, екипата на Торонто, го заврши регуларниот дел со победа над Денвер во натпревар во кој најефикасен беше Стенли Џонсон со 23 поени, еден пред соиграчот Пол Вотсон и три пред ПиЏеј Дозиер од Денвер.

Remote video URL

Резултати:
Торонто Рептиорс - Денвер Нагетс 117:109
Индијана Пејсерс - Мајами Хит 109:92
Лос Анџелес Клиперс - Оклахома Сити Тандер 107:103 прод.
Хјустон Рокитс - Филаделфија 76-ерс 96:134

Конечна табела:

Источна конференција:
1. Милвоки Бакс 56-17
2. Торонто Репторс 53-19
3. Бостон Селтикс 48-24
4. Индијана Пејсерс 45-28
5. Мајами Хит 44-29
6. Филаделфија 76ерс 43-30
7. Бруклин Нетс 35-37
8. Орландо Меџик 33-40
--------------------------------
9. Вашингтон Визардс 25-47
Останатите тимови не играа после корона-паузата бидејќи немаа шанса да се пласираат во плеј-офот.

Западна конференција:
1. Лос Анџелес Лејкерс 52-19
2. Лос Анџелес Клиперс 49-23
3. Денвер Нагетс 46-27
4. Хјустон Рокитс 44-28
5. Оклахома Сити Тандер 44-28
6. Јута Џез 44-28
7. Далас Маверикс 43-32
8. Портланд Треил Блејзерс 35-39*
9. Мемфис Гризлис 34-39*
--------------------------------
10. Феникс Санс 34-39
11. Сан Антонио Спарс32-39
12. Сакраменто Кинга 31-41
13. Њу Орлеанс Пеликанс 30-42
Останатите тимови не играа после корона-паузата бидејќи немаа шанса да се пласираат во плеј-офот.

*Портланд и Мемфис денеска во ќе одиграат бараж натпревар за последното место.

Плеј-оф натпреварите почнуваат во понеделник.

Клик за поголема верзија
Тагови
реклама

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Instagram убавици во бикини

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more

Кошарка

НБА: Бостон Селтикс го возврати ударот

Read more

Пола кило бурек и два литра „кока кола“ – ова беше исхраната на Јокиќ пред да стане НБА ѕвезда

Read more

Адетокунбо вторпат по ред прогласен за најкорисен играч во НБА

Read more

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Read more

Спорт

Пандев несопирлив на 37 години: Со гол ја почна сезоната во Серија А

Читај повеќе

Во Тотенхем е тесно, ПСЖ почна преговори за Деле Али

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите изненадувања на секое Светско досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал сензационално испадна од Мастерсот во Рим

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА: Бостон Селтикс го возврати ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем по седум години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тотенхем го доби Бејл прилично евтино

Читај повеќе

На Ѓоковиќ му „пукна филмот“ и го тресна ракетот од земја

Читај повеќе