Пред 26 години Македонија првпат играше фудбал во Скопје

Пред точно 26 години македонската фудбалска репрезентација го одигра првиот официјален меѓународен натпревар на домашен терен.

На „Градски“ во Скопје ни гостуваше Словенија во реванш на пријателскиот натпревар одигран во Крањ кој всушност беше првиот историски на нашата репрезентација.

Со головите на Серафимовски и убавиот волеј на Бошковски македонската репрезентација предводена од селекторот Андон Дончевски забележа втора победа во вториот натпревар над Словенија.

За Македонија настапија: Кире Трајчев (гк); Зоран Јовановски (22' Кире Грозданов, 76' Светозар Станковски), Митко Стојковски, Драги Канатларовски (к), Бошко Ѓуровски, Љупчо Марковски, Жарко Серафимовски (46' Борислав Тоовски), Горан Георгиевски, Зоран Бошковски, Неџмедин Мемеди, Тони Мицевски. На клупата беа уште и Зоран Мицевски (гк) и Марјан Стојковски.

записник

реклама

Спорт

УФЦ рекорди: Најбрзите победи во историјата

Read more

Најскапите фудбалски позајмици на сите времиња

Read more

Сите капитени на Манчестер Јунајтед по Рој Кин: Каде се сега?

Read more

Топ 10 моменти во тенисот вредни за Оскар

Read more

Нови видеа

play_arrow

Вирален хит: Борба меѓу два алигатора во Јужна Каролина

Read more
play_arrow

Како да ја користите апликацијата Zynn?

Read more
play_arrow

Ако сте фан на „Stranger Things“, погледете ги и овие серии на Netflix

Read more
play_arrow

Брз киш со готово лиснато тесто

Read more
play_arrow

Бегство од Дубаи: Каде се исчезнатите принцези?

Read more
play_arrow

Тренинг за мажи: 9 вежби за цврст и подигнат задник

Read more
play_arrow

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Read more
play_arrow

Сѐ што е погрешно со „Rush Hour“

Read more
play_arrow

УФЦ рекорди: Најбрзите победи во историјата

Read more
play_arrow

Колку се разликува баварскиот од германскиот јазик?

Read more
play_arrow

Домашен тренинг: Кардио вежби за ефективно слабеење

Read more
play_arrow

Пингвини во посета на музеј

Read more