Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Пекинг планира мисијата Tianwen-1 да почне во јули, со лансирање ровер на Црвената планета. Тоа би значело дека ќе биде пред лансирањето на Perseverance, планираната мисија на НАСА.

Двете научни мисии на Марс подразбираат испраќање ровери на нејзината површина, но ова ќе биде прв обид за Пекинг. Лансирањето на кинескиот ровер ќе биде извршено со ракетата Long March 5 Y 4.

Мисијата на НАСА е планирана за периодот меѓу 17 јули и 5 август, а освен роверот Perseverance на Марс ќе биде испратен и мал дрон наречен Ingenuity. Дронот ќе бара места кои роверот ќе ги истражува.

Најтешко ќе биде да се спушти дронот на површината на Марс, инженерите осмислија комбинација од падобрански систем и воздушно перниче за завршната фаза.

Кина успешно достави два ровери на Месечината во 2013 година и во 2019, во склоп на мисијата Chang’e, а целта е во иднина да се реализира мисијата на испраќање екипаж во вселената.

Во периодот од крајот на мај до почетокот на септември Земјата ќе биде најблиску до Марс, тоа е причината за датумот за лансирање.

Третата мисија на Марс ја подготвуваат Обединетите Арапски Емирати.

Тагови
реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Наука

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Read more

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Во Кина откриен нов вирус со потенцијал за пандемија

Read more

Гик

  • play_arrow

Microsoft објави кога ќе ги претстави новите игри за Xbox Series X

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот смартфон Poco M2 Pro кој чини помалку од 200 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Читај повеќе

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Читај повеќе
  • play_arrow

10 финти поради кои се навлекуваме на видеоигри

Читај повеќе

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Facebook е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Читај повеќе

Јапонците направија паметна маска за лице

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа новиот Galaxy Note 20 Ultra?

Читај повеќе