Предлог за десерт: Баклава со бадеми и со суво грозје

Малку поинаква баклава во чиј вкус сите ќе уживате.

Потребни состојки:

  • Едно пакување тенки кори за баклава

Фил:

  • 250 г путер
  • 200 г бадеми
  • 80 г суво грозје
  • 1 рендано мускантно оревче

Шербет:

  • 300 г шеќер
  • 500 мл вода
  • 1 ванилин шеќер
  • сок од 1 лимон

Начин на подготовка:

Плехот намачкајте го со растопен путер и обложете го дното со четири до пет кори, па секоја испрскајте ја со стопен путер. Потоа врз секоја кора посипете мешавина од мелени бадеми, суво грозје и рендано мускантно оревче.

На крајот наредете ги преостанатите четири до пет кори.

Пред печење, со нож исечете ја баклавата во облик на ромб или на коцки, па прелијте со растопен путер. Печете ја баклавата во рерна на околу 200 степени, додека не порумени.

Печената баклава прелијте ја со оладен шербет и оставете околу два часа да го впие шербетот.

Шербетот ќе го приготвите така што шеќерот, ванилин шеќерот и водата ќе зовријат, па ќе додадете сок од лимон.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Посна лазања со спанаќ и печурки

Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Read more

Лажна пица од зелка и компири место тесто

Read more

Рецепт на денот: Бакалар со леблебии и чери домати

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе