Предлог за десерт: Колач со кајсии и јогурт

Овошен колач што се топи во уста.

Потребни состојки за тестото:

-2 јајца

-80 г шеќер

-80 мл млеко

-70 мл масло

-115 г брашно

-1/2 прашок за пециво

Прелив:

-500 г грчки јогурт

-180 г кисела павлака

-70 г брашно

-2 белки

-прстофат сол

-130 г шеќер

-1 ванилин шеќер

-200 г исчистени кајсии

-шеќер во прав, по желба

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени.

Измешајте ги јајцата со шеќерот, па додадете масло, млеко и брашно измешано со прашокот за пециво. Калапот намрсете го и посипете со малку брашно, па додадете половина од тестото. Ставете да се пече околу 15 минути, па извадете да се олади околу 5 минути.

Подготовка на преливот:

Изматете ги белките и солта, па постепено додадете шеќер и ванилин шеќер, додека не добиете цврст шлаг.

Потоа изматете ги јогуртот и павлаката, па брашното и на крајот додадете ги во шлагот. Преливот ставете го над печеното тесто и убаво израмнете. На врвот наредете ги кајсиите исечени на коцки, па потоа прелијте со остатокот од тестото.

Колачот печете го уште 40 минути. Откако ќе се олади посипете со шеќер во прав или декорирајте по желба.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Рецепти

Најсочниот есенски колач од јаболка

Read more

Утринско смути со кафе по рецепт на нутриционистката Ана Марија Кузмановска

Read more

Дали е подобро да купите свежа или замрзната риба?

Read more

Кралица на есента: Седум десерти со тиква

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе