Предлог за ручек: Крокети од компири со шунка и кашкавал

Идеја за денешниот ручек.

Потребни состојки:

1 кг компири

50 г презла

150 г пченкарно брашно

2 лажички лук во прав

40 г путер

Сол

2 јајца

250 г шунка(исечкана на коцки)

150 г кашкавал(исечкан на коцки)

За похување:

2 јајца

2 лажици млеко

Малку брашно

Презла

Масло

Начин на подготовка:

Излупете ги компирите, сварете ги и изгмечете ги додека се топли. Додајте брашно, путер и посолете. Измешајте и откако ќе се изладат додајте јајца, сечкана шунка и замесете.

Од добиената смеса направете топчиња со посакуваната големина. Во средина на секое топче ставете коцка кашкавал и повторно обликувајте ги крокетите.

Формираното топче извајкајте го во брашно, потоа во брашно со малку млеко и на крај во презла. Пржете во масло на умерена температура по неколку минути и од двете страни. Крокетите се готови откако ќе добијат златно-кафеава боја.

Послужете ги со кечат, сос од домати или сос по желба.

реклама
Европска премиера: Новата Honda CR-V во Женева

Европска премиера: Новата Honda CR-V во Женева

Read more
kayla-itsines-bootcamps.jpg

Кајла Итсинес: Највлијателната личност на социјалните мрежи за која најверојатно не сте чуле

Read more
Здружение „Од нас за вас“: Непримањето на невакцинираните деца во градинките и училиштата е најбрутална дискриминација

Здружение „Од нас за вас“: Непримањето на невакцинираните деца во градинките и училиштата е најбрутална дискриминација

Read more

Комедијата „King Of Staten Island“ конечно доби трејлер

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Торта со јагоди и бадеми

Read more

Идеја за десерт: Освежителен колач со бисквити и банани

Read more

Идеја за брз ручек: Похувани тортиљи со пилешко и спанаќ

Read more

Мезе на денот: Похуван кромид

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тренингот на Вил Смит стана хит на социјалните мрежи

Читај повеќе

Десерт на денот: Торта со јагоди и бадеми

Читај повеќе

Четири лаги за жените во кои мажите веруваат

Читај повеќе

Колку вода треба да пиете во текот на летото?

Читај повеќе

Колку време е потребно за да се преболи раскинувањето?

Читај повеќе

Бившата на Џеф Безос подари 2,7 милијарди долари во добротворни цели

Читај повеќе

Кој е идеалниот број на сексуални партнери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако се туширате со ладна вода секој ден, цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во авионот на Путин вреден 455 милиони евра

Читај повеќе