Предлог за ручек: Пилешко на кинески начин

Брз оброк за љубителите на зачинета храна.

Доколку уживате во кинеска храна, овој рецепт ќе ве воодушеви.

Состојки:

500 гр. пилешки стек

Лута пиперка

4 парчиња млад кромид

2 чешниња лук

Малку кикиритки

2 лажици бело вино

4 лажици соја сос

2 лажици густин

2 лажици масло

Начин на подготовка:

Исечете го пилешкото месо на коцки и маринирајте го во смеса од 1 лажица вино, соја, масло и густин во малку вода. Оставете го да отстои околу 20 минути во фрижидер.

Пржете го месото додека да добие убава боја. Извадете го од тава, па во истата тава подгрејте го остатокот од течните состојки, густинот, ситно исечканиот кромид и лутата пиперка. Откако ќе се згусне сосот додајте пилешко месо, кикиритки и промешајте. Сервирајте со млад лук и варен ориз.

реклама

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово, Чулев апелира: Одлуката не е идеална, но треба да се почитува

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

125 нови заразени со коронавирус, 46 се од Скопје

Read more

Четиригодишно дете почина по пад од трактор

Read more

Рецепти

Домашни бургер лепчиња без јајца – и не ви треба рерна за печење

Read more

Предлог за ручек: Салата со кускус, домати и моцарела

Read more

5 рецепти за крофни

Read more

Предлог за ручек: Пролетни ролнички со зеленчук

Read more

Магазин

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Читај повеќе
  • play_arrow

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Домашни бургер лепчиња без јајца – и не ви треба рерна за печење

Читај повеќе

Отец Пимен: Дајте ние живите да им помогнеме на живите

Читај повеќе
  • play_arrow

Грчкото лето е состојба на умот

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарски гаф на фудбалската сезона: Резултатот е 5,4

Читај повеќе
  • play_arrow

Идентификуван осомничениот убиец на Меделин Мекен

Читај повеќе

Џордан донира 100 милиони долари во борба против расизмот

Читај повеќе