Предлог за ручек: Пилешко со тиквички во крем сос

Предлог што да зготвите за денешниот ручек.

Состојки:

3 големи тиквички

2 лажици маслиново масло

2 поголеми парчиња пилешки стек

Сол и бибер

2 чешниња лук

3/4 шолји млеко

1 павлака за готвење

1/2 шолји пармезан

Свеж магдонос

Начин на подготовка:

Излупете ги тиквичките па исечете ги по должина за да добиете тенки и широки ленти. Тргнете ги на страна па загрејте масло во голема тава на средна температура.

Посолете го пилешкото месо и пржете го неколку минути и од двете страни. Откако ќе се излади, исечете го на ленти.

Додајте уште малку маслиново масло во тавата. Додајте го ситно исечканиот лук и пропржете го, додајте млеко, промешајте па додајте ја и павлаката за готвење и пармезанот.

Пржете кратко време и постојано мешајте. Посолете и мешајте додека да се згусне сосот. Додајте ги и тиквичките и месото во сосот па промешајте. На крај додајте пармезан.

реклама

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Рецепти

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Read more

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Read more

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Read more

Десерт на денот: Суфле палачинки

Read more

Магазин

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Читај повеќе

Роботи помагаат во изградба на брана во Јапонија

Читај повеќе
  • filter

Најпознатиот полициски мачор замина во пензија

Читај повеќе

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Читај повеќе

Неверојатна трансформација на 74 години: Ако можам јас, можете и вие

Читај повеќе

Руската вакцина против коронавирусот ќе штити до две години

Читај повеќе

Микробиолог: Вирусот подолго се задржува на ракавиците отколку на кожата

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет утрински навики со кои побрзо ќе слабеете

Читај повеќе