Предности од вежбање пред огледало: Подобри перформанси и мотивација

Ф.З.
/ 22.09.2021 / 09:12

Постојат голем број причини зошто во повеќето теретани и фитнес центри можете да видите бројни огледала на ѕидовите, а сите се поврзани со подобрување на перформансите за време на тренингот, но и истовремена мотивација за подобри резултати и следење на сопствените движења на телото.

Вежбањето пред огледало може да изгледа како преодна заљубеност со фитнесот или резултат на суета, но вистината е дека огледалата со децении се составен дел од танцовите центри и теретаните.

Според Psychology Today, истражувањата покажуваат дека вежбањето пред огледало може да има и позитивни и негативни ефекти, во зависност од различни фактори.

Од позитивна страна, предноста е што огледалата ви помагаат да ја усовршите формата. Гледањето на сопственото тело ви помага да го поправите лошото држење на телото, да го контролирате дишењето или да ги релаксирате мускулите.

Алтернативно, огледалата можат да го попречат нашиот внатрешен фокус и да нѐ натераат да го префрлиме вниманието од чувството како нашето тело се движи на испитување како тоа изгледа при движењето.

Со оглед на тоа, истражувањата покажуваат дека „надворешниот фокус (фокусирањето на тоа како вашите движења влијаат врз околината околу вас) води кон подобри перформанси отколку внатрешниот фокус (фокусирањето на тоа како се движат одредени делови од телото или мускулните групи) за време на физичките задачи“.

Кога станува збор за вежбање пред огледало, има некои неверојатни придобивки што вреди да се земат предвид:

Огледалата ви помагаат да ја подобрите вашата форма

Примарната причина зошто многу фитнес центри имаат огледала закачени на ѕидовите е тоа што на членовите им нуди можност да ја набљудуваат нивната форма, усогласеност и држење на телото за време на вежбањето.

Ова не само што е особено корисно кога кревате тегови или изведувате танцови рутини, туку исто така ви помага по потреба да ја поправите и промените техниката.

Огледалата можат да го намалат ризикот од повреди

Најдобар начин да избегнете повреди при вежбање е да вежбате во добра форма. Вежбите пред огледало можат да ви помогнат да ги направите потребните промени за да спречите какви било незгоди, истегнувања на мускулите или други повреди.

Огледалата можат да ја зголемат вашата мотивација

Речиси сите се согласуваат дека трчањето на трака без ништо да се гледа наоколу брзо станува здодевно. Огледалата обезбедуваат надворешна фокусна точка за да ви помогнат да ја поминете вежбата. Гледајќи се во движење, исто така, може да ве инспирира да работите понапорно и да дадете сѐ од себе.

Огледалата помагаат во просторна свест и кореографија

Да се работи во непосредна близина на други е многу полесно доколку видите колку навистина сте блиску. Покрај тоа, оваа визуелна помош ви помага да ги совладате кореографските движења без да се вртите.

Тагови
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Фит

Како да слабеете без да броите калории?

Read more

Како засекогаш да се решите од масните наслаги на стомакот?

Read more

Побрзо се слабее ако секогаш вежбате во исто време

Read more

Вежби со кои може да проверите колку сте фит и во каква форма е вашето тело

Read more
 

Магазин

Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Читај повеќе

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

За одличен почеток на денот: Смути со какао и цимет

Читај повеќе

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе