Предупредувачки симптоми дека имате сериозни проблеми со тироидната жлезда

Тироидната жлезда е одговорна за производство на хормони кои ги регулираат виталните телесни функции, а доколку не функционира правилно, може да доведе до нерамнотежа на хормоните, што дополнително предизвикува состојби како умор, болка и лошо расположение.

Хипертироидизмот се однесува на состојба каде што тироидната жлезда произведува премногу хормони, додека хипотироидизмот е состојба кога не се произведуваат доволно хормони. Овие состојби се почести отколку што мислите, а жените имаат поголема веројатност да ги имаат отколку мажите. Лекарите од линијата за барање пациенти открија на кои симптоми треба да внимаваме.

Така тие првично изјавија дека уморот и болките во мускулите се вообичаени знаци дека можеби имате болест на тироидната жлезда, како и чувство на чувствителност на студени и топли температури. Познато е дека слабото функционирање на тироидната жлезда предизвикува депресија кај многу заболени.

Понатаму, според NHS, постарите луѓе со недоволно активни тироиди може да бидат изложени на зголемен ризик од губење на меморијата, додека децата може да доживеат побавен развој што води до пубертетот. Претерано активна тироидна жлезда може да се манифестира и како оток на вратот поради нејзиното зголемување. Овој оток е обично безболен, но може да предизвика кашлање и отежнато зборување.

„Болеста на тироидната жлезда може да влијае на секого, но според Националната здравствена служба, таа е почеста кај жените отколку кај мажите и обично се јавува на возраст од 20 до 40 години. Генетиката исто така игра голема улога, а истражувањето од Verywell сугерира дека приближно 64 проценти нивоата на хормони кои ја стимулираат тироидната жлезда се генетски детерминирани, тоа би значело дека ако имате близок член на семејството со ова нарушување, вие сте изложени на зголемен ризик“, велат тие.

Меѓутоа, ако вашето семејство исто така има историја на болести како што се анемија или лупус, може да бидете изложени на поголем ризик за болести на тироидната жлезда. Ако страдате од автоимуно нарушување како дијабетес тип 1, најверојатно ќе развиете дополнително автоимуно нарушување како ова.

Исто така, ако сте пушач, откажувањето од пушење може да го намали ризикот од заболување на тироидната жлезда бидејќи чадот содржи токсини кои го менуваат начинот на работа на тироидната жлезда.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Здравје

Суперхрана која може да го намали крвниот притисок

Read more

Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во лето?

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Read more
 

Магазин

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе

Суперхрана која може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во лето?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Читај повеќе

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Читај повеќе

Како помалку да се потите на високи температури?

Читај повеќе

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе