Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Црниот дроб е најголемата жлезда во телото и исто така има најголем број функции, над 500.

Некои од поважните функции на црниот дроб се:

  • Регулација на нивото на шеќер во крвта, конверзија на амонијакот во уреа, конверзија на провитаминот A во витамин A итн.
  • Формирање на одбранбени протеини, синтеза на коагулативните фактори, фагоцитоза на стари клетки итн.
  • Неутрализација или елиминација на течни или отровни материи, најголем дел од никотинот се детоксицира во црниот дроб.
  • Депонирање на: гликоген (околу 20%), витамините A, PP, B-12, K, фолна киселина, крв, бакар и железо.

Црниот дроб ја создава жолчката за варење на мастите, помага во одржувањето на нивото на шеќерот во крвта, создава крвни белковини, го помага згрутчувањето на крвта, го контролира создавањето и размножувањето на крвните зрнца, ги складира витамините, ги отстранува отровите, ја складира енергијата, создава топлина и уништува микроорганизми во системот за варење.

Имајќи предвид колку важни функции обавува црниот дроб, не ги игнорирајте знаците дека нешто не е во ред со него.

Ова се најчестите знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини:

Тагови
реклама

Не сме знаеле дека индиски ореви растат во Македонија

Read more

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Судијата заплака по вчерашниот скандал со Милан, Ибра се покажа како џентлмен

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Здравје

Пијалоци од кои треба да се откажете за да избегнете висок холестерол

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

ЕМА: Постојани бустери може лошо да влијаат врз имунитетот

Read more

Колку банани и јајца може да јадете во еден ден без да претерате?

Read more
 

Магазин

Како сексот да трае подолго?

Читај повеќе

Интелигентните луѓе се „ноќни птици“

Читај повеќе

Природни состојки против темните кругови под очите

Читај повеќе

Пијалоци од кои треба да се откажете за да избегнете висок холестерол

Читај повеќе

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Читај повеќе

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Читај повеќе

Секој има темна страна: Кој хороскопски знак е токсичен за вашиот?

Читај повеќе

ЕМА: Постојани бустери може лошо да влијаат врз имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто сонуваме?

Читај повеќе