Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Опасно високите температури во југозападниот дел на САД оваа недела ќе бидат уште повисоки и во некои области ќе надминат 49 степени Целзиусови.

Екстремна топлина ќе се почувствува во поголемиот дел од државата Јута, како и во јужна и централна Калифорнија, потоа во Невада и Аризона, објави денеска Guardian.

Националната метеоролошка служба (NWS) испрати предупредување до над 48 милиони луѓе во западна САД за претстојните горештини, а се предвидува дека рекордите за топлина може да бидат соборени во Невада и Аризона, што значи стотици градови ги очекува „пекол на Земјата“.

„Овој наплив на топлина е невообичаен за јуни“, рече метеорологот Џули Малинговски од NWS, додавајќи дека, низ историјата, највисоките температури биле забележани во јули и август.

Лекарите кои работат во центри за изгореници во американските држави Аризона и Невада, предупредуваат на опасност од повреди на стапалата кога се во контакт со прегреани тротоари и други површини, додека првиот екстремно жежок бран оваа година се шири кон западните САД.

Системот за висок притисок во Лас Вегас и Феникс се очекува оваа недела да ја подигне температурата на воздухот над 46 степени Целзиусови. Предупредувања за топлина се однесуваат и на долините во Калифорнија и достигнуваат сè до Монтана и Вајоминг на северот, каде денес се очекуваат 43 степени Целзиусови, а тамошните записи ќе паднат.

Метеоролошката служба на САД предупредува на прекумерна жештина до следниот викенд, а синоптичарите на метеоролошкиот локалитет „AccuWeather“ ги нарекоа „ретки, опасни и смртоносни“ појави.

Во југозападниот дел на САД, проблемот со изгореници од врел асфалт, тротоари, па дури и песок расте како што растат температурите поради климатските промени и зголемената урбанизација. Ова е прикажано во службите за итни случаи како на пример во Феникс.

Центарот за изгореници во Аризона, каде директорот Кевин Фостер рече дека во јуни, јули и август 2020 година биле примени 104 лица со сериозни изгореници поради контакт со топли површини. Загинаа седум лица.

„Не треба да помине многу време за да се добијат изгореници на цела кожа или изгореници од трет степен на жежок пат“, изјави Фостер пред новинарите. „Топол тротоар или асфалт во два часот попладне на сонце е обично некаде од 75 до 80 степени“.

Во центарот за нега на изгореници од лавови на Универзитетскиот медицински центар во Лас Вегас, повредите на жешкиот коловоз се толку чести што персоналот летните месеци ги нарекува „сезона на изгореници од тротоари“, изјави медицинскиот директор на центарот, Сајед Сакиб.

Бебињата и малите деца се особено подложни, бидејќи изгорениците им се полесни на кожата и не можат брзо да се движат од топла површина. Бетонот покрај базенот исто така може да предизвика изгореници.

реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Read more

Свет

Повторно протести во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Во Сибир беснеат повеќе од 220 шумски пожари

Read more

Илјадници Австралијци на протест поради рестриктивните мерки

Read more
 

Вести

Повторно протести во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Читај повеќе

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Читај повеќе

Топ 10 најубави плажи во светот

Читај повеќе

Во Сибир беснеат повеќе од 220 шумски пожари

Читај повеќе

Од понеделник пријавување за вакцинирање против КОВИД во домашни услови

Читај повеќе

Нови 37 случаи на COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Илјадници Австралијци на протест поради рестриктивните мерки

Читај повеќе

Повторно топол бран, од средината на следната недела до 41 степен

Читај повеќе

Казнети и исклучени од сообраќај 91 пијан возач

Читај повеќе