Прекина протекувањето од Северен поток, „пропаднаа“ 800 милиони кубни метри гас

Гасоводот Северен поток 2 во Балтичкото Море конечно престана да испушта гас, соопшти данската енергетска агенција Energistyrelsen.

Агенцијата на Twitter објави дека компанијата која управува со гасоводот Северен поток 2 ја информирала дека притисокот во гасоводот изгледа се стабилизирал.

„Ова покажува дека истекувањето на гас престанало. Или гасоводот е целосно празен или притисокот на гасот во цевководот и водата надвор се во рамнотежа“, објави агенцијата.

URL

Портпаролот на Газпром, кој е под контрола на Кремљ, вчера изјави дека по експлозијата што погоди два гасоводи во Балтичкото Море, истекоа 800 милиони кубни метри природен гас.

Лидерите на ЕУ ќе разговараат за „саботажа“ на гасоводот Северен поток на претстојниот самит во Прага, изјави претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, нарекувајќи ги инцидентите „закана за ЕУ“.

URL

„Ние сме решени да ја обезбедиме нашата критична инфраструктура“, напиша Мишел на Twitter.

Европските лидери од повеќе од 40 земји се поканети на собир во Прага во четврток, пред лидерите на 27-те земји-членки на Европската Унија да се состанат на самит во петок.

реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Шеикот ѝ мавташе на бразилска навивачка, тоа не ѝ се допадна на жена му

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа во љубовта

Read more

Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Read more

Бизнис

Волстрит паѓа втор ден по ред, Apple меѓу најголемите губитници

Read more

Зошто големите компании бегаат од Европа во САД?

Read more

Катар и Германија потпишаа 15-годишен договор за снабдување со гас

Read more

Од почетокот на ноември цената на нафтата се намали за 14 долари

Read more
 

Вести

CNN најави отпуштања на вработените

Читај повеќе

Путин остана без 160 генерали и полковници

Читај повеќе

Писмо-бомба експлодира во украинската Амбасада во Мадрид, има повредени

Читај повеќе

Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Читај повеќе

Русија забрани извоз на воена опрема за 40 земји, меѓу нив и Македонија

Читај повеќе

Близок соработник на Путин поднесе оставка

Читај повеќе

Африка на работ на глад, Русија донира 260.000 тони ѓубриво

Читај повеќе

ЕСМ ќе го преземе управувањето со Топлана Скопје Север, најави Ковачевски

Читај повеќе

Одбраната на обвинетите за убиството на Тот најави жалба

Читај повеќе