Премиера: Volkswagen T7 Multivan

Германскиот производител ја претстави новата генерација на популарното комбе.

Дизајнот на VW T7 Multivan се надоврзува на неговиот претходник Т6, кој се продава од 2015 година, а беше редизајниран на почетокот на 2019 година.

Новото комбе во моментов е достапно само во патничка варијанта, додека сите оние на кои им треба лесно комерцијално возило, сепак ќе можат да го нарачаат VW T6.

Remote video URL

Volkswagen го постави T7 на добро познатата модуларна механичка платформа MQB, која групацијата VW ја користи за многу актуелни модели.

Овој трансфер му овозможи на популарното комбе за прв пат да добие plug-in хибридна верзија.

Модернизираниот надворешен дизајн е придружен со дигитализирана кабина со два големи екрани.

Remote video URL

Во најбогатата и најлуксузно опремена верзија, како што е онаа на промо фотографиите, Т7 има три реда седишта, кои овозможуваат исклучителна удобност на патниците.

Во вториот ред има само две седишта, меѓу кои има централна конзола со масички на извлекување.

Дополнителните опции вклучуваат премиум аудио систем Harman Kardon со 640 вати и 14 звучници.

Најважната иновација во погонскиот систем е воведувањето на plug-in верзија наречена eHybrid.

Погонскиот систем се состои од 1,4-литарски TSI турбо-бензинец и електричен мотор од 85 kW, кои заедно произведуваат 218 КС (160 kW).

За складирање на електрична енергија се користи литиум-јонска батерија со капацитет од 13 kWh, а за пренос на снагата се користи 6-брзинскиот менувач DSG со двојна спојка.

Remote video URL

Доколку не ве интересира електрификација, Volkswagen нуди и класични мотори.

На почетокот на продажбата ќе бидат достапни два бензинци со турбо полнење, послабиот 1,5-литарски со 136 КС (100 kW) и 2,0-литарскиот со 204 КС (150 kW). Турбо дизелот со 150 коњски сили ќе биде достапен следната година.

Датумот на почеток на продажбата и цената ќе бидат објавени подоцна.

Погледнете го Volkswagen T7 Multivan од секој агол во ОВАА ГАЛЕРИЈА.

Remote video URL
реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Авто новости

Поглед во тјунираниот Mercedes AMG GLE Coupé со 800 КС

Read more

Хаос во Германија: Уништени радари за брзо возење, штетата се брои во милиони евра

Read more

Што кога автомобилот се тресе додека е во лер?

Read more

Испорачан последниот произведен Bugatti Divo

Read more
 

Автомобили

  • filter

Поглед во тјунираниот Mercedes AMG GLE Coupé со 800 КС

Читај повеќе

Хаос во Германија: Уништени радари за брзо возење, штетата се брои во милиони евра

Читај повеќе

Што кога автомобилот се тресе додека е во лер?

Читај повеќе
  • filter

Испорачан последниот произведен Bugatti Divo

Читај повеќе

Скапа играчка: Кој може да си дозволи електричен автомобил?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кога ќе видиме „безвоздушни“ гуми на патиштата?

Читај повеќе

Audi A1 ќе се пензионира

Читај повеќе

Како се мери брзината на автомобилите?

Читај повеќе

Сакате брзо возење? Ова се земјите со најмали ограничувања на брзината на автопат

Читај повеќе