Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Ф.З.
/ 15.06.2024 / 11:18

Иако многу луѓе мислат дека за слабеење потребно е да се јаде само здрава храна што сте ја подготвиле во сопствената кујна, всушност постојат преработени намирници кои можете да ги јадете во процесот на слабеење.

Преработената храна генерално добива „лошо име“, особено кога сакате да изгубите тежина. Диететичарите Силвиа Клингер и Френсис Ларгеман-Рот наведоа која преработена храна можете да ја јадете без страв дека ќе се здебелите.

Конзервиран грав

Нутриционистите продолжуваат да го фалат конзервираниот грав како преработена храна, и тоа со добра причина.

„Кога сте притиснати со време, конзервираниот грав може да ви помогне да подготвите избалансиран и хранлив оброк за неколку минути. Со влакна и растителни протеини, гравот е одличен за да ве наполни со помалку калории. Плус е супер економичен, што значи дека можете да го вклучите во вашиот план за оброци неколку пати неделно“, вели Ларгеман-Рот.

Преработени житарици од цело зрно

Преработените житарици за појадок всушност не се толку лоши како што многумина мислат. Можат да бидат добар извор на хранливи материи како што се железо и фолна киселина, а со млеко ќе го комплетирате оброкот. Порција збогатени житарици за појадок со цели зрна содржи 100 калории, 3 грама влакна, 1 грам шеќер и 3,5 грама протеини.

Замрзнато овошје

Замрзнатото овошје е одличен начин да додадете повеќе влакна во вашата исхрана. Диететичарката Ларгеман-Рот вели дека сака замрзнато овошје бидејќи е евтино и подготвено за употреба. Користете го во смути, десерти и како прелив за јогурт и овесна каша.

Грчки јогурт

Овој млечен производ е корисен за внесување доволно протеини секој ден, што е особено важно кога се обидувате да изгубите тежина. Порција од 200 грама содржи приближно 150 калории и дури 20 грама протеини. Протеинот ви помага да се чувствувате сити и исто така се потребни за да помогнат во поправка и раст на мускулното ткиво кога го зголемувате интензитетот на вежбањето.

Хумус

Хумусот содржи две хранливи материи кои промовираат губење на тежината: протеини и влакна. Тоа е вкусна и хранлива закуска од растителна основа која е многу практична. Две супени лажици хумус содржи 80 калории, 2 грама протеини и 2 грама влакна, што го прави одлична опција за ужина.

Тофу

Тофу е преработена храна направена од соја, која е богата со протеини. Порција од 80 грама содржи 70 калории и 9 грама протеини.

Вегански бургери

Веганските бургери можат да бидат вкусни и многу хранливи бидејќи содржат помалку заситени масти од месните верзии. Сепак, не сите бургери од растително потекло се добри. Пред да купите вегански бургери, проверете ја табелата за исхрана. Важно е производот да има најмалку 3 грама влакна и 10 грама протеини по парче.

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Фит

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more

Четири намирници за порамен стомак

Read more

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Read more

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе