Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Четири членови на најбогатото британско семејство се затворени поради искористување на индискиот персонал во нивната вила во Женева.

Пракаш и Камал Хиндуџа, како и нивниот син Аџај и неговата сопруга Намрата, швајцарскиот суд ги прогласи за виновни за експлоатација и незаконско вработување и осудени на четири до четири и пол години затвор, пишува BBC.

Тие беа ослободени од посериозното обвинение за трговија со луѓе. Адвокатите кои ги застапуваат обвинетите рекоа дека имаат намера да поднесат жалба на пресудата. Говорејќи пред судот, адвокатот на обвинетите, Роберт Асаел, рече: „Шокиран сум. Ќе се бориме до крај“.

Тројцата работници кои биле донесени од нивната родна Индија тврделе дека нивното семејство им плаќало само седум фунти за 18 часа дневно, што е помалку од една десетина од износот што се бара според швајцарскиот закон. Им ги одзеле и пасошите.

Нивното богатство се проценува на 37 милијарди фунти

Тие, исто така, тврдеа дека семејството - чие богатство се проценува на околу 37 милијарди фунти - ретко им дозволувало да ја напуштат куќата, која се наоѓа во богатиот кварт Келни во Женева.

За време на судењето, обвинителите тврдеа дека семејството потрошило повеќе на своето куче отколку на своите слуги. Одбраната тврдеше дека вработените имале големи бенефиции, не биле држени во изолација и можеле слободно да ја напуштат вилата.

„Вработените им беа благодарни на семејството Хиндуџа што им обезбедија подобар живот“, тврди Асаел.

Не присуствуваа на судењето, ни на изрекувањето на пресудата

Постар брачен пар, двајцата на 70-годишна возраст, не присуствуваа на судската постапка, поради лошата здравствена состојба. Аџај и Намрата беа во судот, но не беа таму за изрекувањето на пресудата. Ова не е првпат Женева, центарот на бројни меѓународни организации, како и домот на светските богати, да биде во центарот на вниманието поради наводно малтретирање на персоналот.

Минатата година четворица домашни помошници од Филипините поднесоа тужба против едно од дипломатските претставништва на Женева во Обединетите нации, тврдејќи дека со години не добивале плата. Семејството Хиндуџа е сопственик на Hinduja Group, мултинационална компанија за нафта, гас и банкарство. Семејството го поседува и хотелот Raffles во Лондон.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Свет

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Read more

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Read more

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Read more

Фицо: Членството на Украина во НАТО е само гаранција за трета светска војна

Read more
 

Вести

Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Читај повеќе

Таравари: На 5 најдобри студенти по медицина веднаш по дипломирањето ќе им биде понудено вработување во државните болници

Читај повеќе
  • play_arrow

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Читај повеќе

Прегазен велосипедист во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Читај повеќе

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе

Герасимовски синоќа на терен во Капиштец и Дебар Маало: Мирот, безбедноста и квалитетниот начин на живот на граѓаните се мојот приоритет

Читај повеќе

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Читај повеќе