Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Apple ќе ги донесе најбараните функции во следното издание на оперативниот систем iOS, а можеби и инсталација на апликации од други извори.

Најновото издание на iPhone оперативниот систем, iOS 17, првично требаше да ги поправи баговите и да ги подобри перформансите. Сепак, Apple го промени својот план и сега очекуваме софтверско издание со многу подобрувања и дополнувања кои корисниците ги побарале.

Според доверливиот аналитичар Марк Гурман, развојот на оперативниот систем iOS 17, интерно наречен Dawn, првично бил понизок приоритет поради развојот на Apple Reality очилата, но за среќа на корисниците, тоа се променило.

Гурман вели дека iOS 17 сега ќе вклучува неколку корисни функции наменети за исполнување на некои од најпопуларните барања на корисниците, но нема информации за тоа какви би можеле да бидат тие додатоци.

Една од функциите што многумина ја очекуваат е дефинитивното „отклучување“ на продавницата за апликации App Store, односно овозможување на корисниците да инсталираат апликации од друг извор освен Apple - нешто во што корисниците на Android уживаат од самиот почеток. Откако Европската Унија го усвои Законот за дигитални пазари, компаниите како Apple мора да дозволат други компании да работат во нивниот екосистем. Токму затоа наскоро повторно би можеле да го видиме Fortnite на уредите на iPhone.

ЕУ нема да го применува новиот закон до средината на 2023 година, а последиците од негово игнорирање ќе бидат применливи дури од 2024 година. Така, Apple има уште малку време, па не е нереално да се очекува промена веќе овој јуни, кога новиот оперативен систем ќе биде објавен на настанот WWDC во јуни.

Од друга страна, корисниците на iPhone штотуку го добија ажурирањето на iOS 16.4 кое вклучува поправени багови и мали промени. Apple го наведува 21-то ново емоџи како најголема промена, но за многумина, известувањата за веб-апликациите на почетниот екран, како и подобрената гласовна изолација во телефонските разговори, веројатно ќе значат многу повеќе.

Дополнително, подобрено е откривањето судири, а има и нова опција за автоматско затемнување на видеото во случај на трепкачки светла. Целосната листа на промени можете да ја најдете на веб-страницата на Apple.

Тагови
реклама

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

Read more

Вести

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Read more

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Read more
 

Гик

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Читај повеќе

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Читај повеќе

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Читај повеќе

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе