Претставен Windows 365 – кои погодности ги нуди?

Во основа тоа е едноставна виртуелна машина што ви овозможува да „скокнете“ во сопствениот Windows 10 (и евентуално Windows 11) на кој било уред, без разлика дали станува збор за Mac, iPad, Linux уред или таблет со Android.

Работи на услугата на Microsoft Azure Virtual Desktop, што им овозможува на технолошки понапредните корисници да ги вклучуваат своите виртуелни машини, но го прави целиот процес на управување со инсталацијата на Windows, што е многу поедноставен на оддалечен сервер. Сè што треба да направите е да отидете на Windows365.com кога ќе биде стартуван на 2 август (тој домен сè уште не е активен), изберете ја конфигурацијата на виртуелната машина и ќе започнете.

Windows 365 веројатно нема да значи многу за повеќето потрошувачи, но може да го промени животот на ИТ одделите и малите бизниси. Сега, наместо да користат Windows на скапи преносни лаптопи, вработените во ИТ можат да најдат поедноставен хардвер кој ќе ги исполни нивните барања преку употреба на Windows во Облакот. Инсталациите на Windows 365 ќе можат да се конфигурираат со до осум виртуелни процесори, 16 GB RAM и 512 GB простор за складирање. Microsoft исто така истражува начини да овозможи користење на дополнителни GPU графички капацитети за корисници кои имаат поголеми потреби.

Во меѓувреме, наместо корисниците да го носат својот деловен уред дома, секој корисник на Windows 365 може безбедно да го стартува својот виртуелен десктоп, домашен компјутер или таблет од својот дом, преку веб или далечинска апликација на Microsoft и да пристапи до важни деловни податоци од дома.

Доаѓањето на Windows 365 засега, сепак, не значи крај на традиционалните компјутери.

„Она што сакаме да го понудиме со Windows 365 е можноста да го имаме истото познато и доследно искуство на Windows на други уреди“, рече Мелиса Грант, директор за маркетинг на Windows 365.

Microsoft откри една опција за цени, што им овозможува на деловните субјекти да користат виртуелен компјутер Windows во облак за 31 долар по корисник месечно. За месечна претплата од 31 долар, Microsoft нуди два процесори, 4 GB RAM и 128 GB простор за складирање. Ова е дел од опцијата Windows 365 Business, наменета за деловни активности со помалку од вкупно 300 корисници.

Ова не е опција со најниска цена, бидејќи Microsoft ќе понуди и еден процесор, само 2 GB RAM и 64 GB простор за складирање.

Тагови
реклама
„Passengers“ доби нов возбудлив тизер

„Passengers“ доби нов возбудлив тизер

Read more
Трипл-дабл за Јокиќ, Сан Антонио ја победи Оклахома по две продолженија

Трипл-дабл за Јокиќ, Сан Антонио ја победи Оклахома по две продолженија

Read more
Солскјер со провокација до Ливерпул: Нема да чекаме 30 години до наредната титула

Солскјер со провокација до Ливерпул: Нема да чекаме 30 години до наредната титула

Read more

Интервју со Lide Lide, најголемиот фан на Венко Филипче

Read more

Софтвер

Telegram е рај за сајбер криминалците

Read more

Три причини зошто треба да ја избришете апликацијата Google Photos

Read more

„Протече“ информација за лансирањето на новиот Android 12

Read more

Пристигна најновата бета верзија на Android 12

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе