Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Huawei ја претстави новата серија P50.

Долго време се чекаше кога ќе биде претставена новата серија, па конечно ги претставија новите Huawei P50 и Huawei P50 Pro.

Ниту еден од двата телефони не поддржува 5G мрежа. Уредот пристигнува со HarmonyOS што значи дека нема пристап до услугите на Google.

Моделите ќе имаат 256/512 GB со 4.360 mAh, 66W жично, 50W безжично полнење. P50 ќе има Snapdragon 888 4G процесор, а ќе биде достапна и варијанта со Kirin 9000 процесор.

P50 има 6,5-инчен OLED екран со FHD+ резолуција и 90Hz освежување, додека P50 Pro има 6,6-инчен OLED екран со FHD+ резолуција и 120 Hz освежување.

P50 има главен сензор од 50MP, 13 MP ултраширока камера и 12 MP телефото камера со OIS поддршка.

URL

P50 Pro има 50 MP главна камера, 13 MP ултраширока камера и 64 MP телефото камера со OIS поддршка и 3.5х оптички зум. Напред е селфи камерата од 13 MP.

Цената во Кина за P50 Pro се движи од околу 780 евра за моделот со 8 GB RAM, а P50 ќе чини околу 580 евра.

Тагови
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Мобилни

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Read more

Microsoft повторно има надежен телефон: Surface Duo 2 ги оправда очекувањата

Read more

Спојувањето со OPPO го направи OnePlus сосема нов бренд

Read more

Honor го претстави новиот телефон

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе
  • play_arrow

Како животните ги добиваат нивните шари?

Читај повеќе

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Читај повеќе
  • play_arrow

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Читај повеќе