Превој Ѓавато - симбол на македонската некултура

Некогаш убавото место за пауза помеѓу Битола и Преспа, каде што патниците се разладувале со ладна и чиста изворска вода, денес плива во ѓубре, а никој не мрда со прст за да се исчисти.

Фото: Филип Здравески / Кајгана

Превојот Ѓавато се наоѓа на патот од Битола до Преспанското Езеро. Крај преполн со зеленило, мелем за очи кои ги исполнува зелената боја која ве одмора додека возите. Именуван е по истоименото село кое се наоѓа во близина. Овој превој ги раздвојува Преспанската Котлина на запад и котлината Пелагонија на исток, а ги поврзува планините Бигла на север и Баба на југ.

Некаде по пат на превојот се наоѓа и место за одмор со чешма од која тече изворска вода. Се наоѓа од страната кога од Преспа одите кон Битола. Денес од неколкуте чешми работи само една. Водата сѐ уште е чиста, но додека дојдете до неа треба да минете низ една страшно неубава глетка.

Фото: Филип Здравески / Кајгана

Местото за паркинг буквално плива во ѓубре. Луѓето кои застанувале за да се освежат со чистата природна вода, наместо благодарност оставиле купишта смет. Пред чешмата стои стара табла која ги опоменува патниците да не фрлаат ѓубре. Како од инает веројатно фрлале што повеќе можат.

Фото: Филип Здравески / Кајгана

Селото Ѓавато ѝ припаѓа на Општина Битола. Веројатно и превојот е под истата општина. Но, сосем небитно е дали е под Општина Битола или Општина Ресен, она што е загрижува е што никој од одговорните лица не презел нешто за ова место да се среди. Потребно е убаво чистење и собирање на сиот смет.

Фото: Филип Здравески / Кајгана

А, она што уште повеќе загрижува од неодговорноста на општинските власти, е огромната некултурна свест на македонскиот народ, бидејќи сето тоа ѓубре е токму наш производ, наше благодарам кон убавата природа.

Фото: Филип Здравески / Кајгана

Има само една канта за ѓубре, кој е преполна бидејќи очигледно нередовно се празни. Но, тоа не е изговор за да се фрла ѓубрето околу неа. Ѓубрето ставено во кеса може да се земе со себе, в кола, па да се фрли во првиот нареден контејнер. Но, за македонскиот народ тоа е многу комплицирано. Полесно е да се остави до преполната канта. Или, пак, фраерски да се фрли во зеленилото, ни близу до кантата.

Фото: Филип Здравески / Кајгана

Се ближат локални избори, па можеби некому ќе му текне да подзачисти и на превојот Ѓавато. Само, да не остане на чистење еднаш во четири години...

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Теми и коментари

Ова веќе нема никаква смисла

Read more

Родово-засновано насилство во образованието: Кој е слабата алка во синџирот на одговорност?

Read more

Што направив за феминизмот?

Read more

Како да препознаете дива или измамничка е-продавница на Facebook?

Read more
 

Ново

  • filter

26 јуни 1976, пуштена била во употреба кулата CN во Торонто

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најмногу сакаат да шефуваат

Читај повеќе

Конашенков: За 24 часа елиминирани повеќе од 780 украински војници

Читај повеќе

Ресенчанец се обидел да прегази комунални инспектори и полицаец во Прилеп

Читај повеќе

Instagram убавица: Никол Торн

Читај повеќе

Како да се ослободите од непријатните мириси во бањата?

Читај повеќе

Протести ширум САД поради одлуката на Врховниот суд за абортусот

Читај повеќе

Едноставен трик како лубеницата да ја направите уште посочна

Читај повеќе

Џозеф: Бугарското малтретирање на Северна Македонија е веќе и проблем на НАТО

Читај повеќе