Превоз на иднината: Првите луѓе кои патуваа со Virgin Hyperloop

За првпат двајца патници патуваа со Virgin Hyperloop капсула која се движи со помош на магнетска левитација и брзина од 172 км/ч. Сепак, ќе мине година додека овој супербрз превоз на иднината стане нешто што би можеле секојдневно да го користиме.

Компанијата на милијардерот Ричард Бренсон на полигон кај Лас Вегас изврши безбедносен тест во кој патниците патуваа 172 км/ч. Hyperloop е футуристички превоз на иднината со кој луѓето би патувале во вакуумска цевка со брзина до 1.000 км/ч. Тие вагони би можеле да достигнат ваква брзина со помош на магнетска левитација, иста технологија која се користи во разните железнички системи, но овде се наоѓа во вакуум.

Remote video URL

Доколку успеат да ја развијат и докажат технологијата, а потоа и да изградат ваков систем, патувањето меѓу Њујорк и Вашингтон би траело половина час.

Virgin досега направи повеќе од 400 тестирања, но без луѓе. Двајцата патници кои се возеа се Џош Геџел, коосновач на Virgin Hyperloop и Сара Лучијан, директор за патничко искуство во Virgin Hyperloop.

Remote video URL
реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Архитектура

Вака изгледа луксузен пентхаус на Флорида вреден 21 милион долари

Read more

Само во Саудиска Арабија: Специјален град за пешаци

Read more

Одберете ја вистинската – како боите влијаат врз расположението?

Read more

Поглед во најголемиот трговски центар во светот каде никој не купува

Read more
 

Магазин

  • filter

Идеја за десерт: Лава колач

Читај повеќе
  • play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Читај повеќе

Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за истегнување за луѓе кои имаат седечка работа

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да држите диети?

Читај повеќе

Најчестите причини зошто некои жени чувствуваат болка во текот на сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Гиза откриени 52 гробници меѓу кои и на кралицата Неит

Читај повеќе

Работници во австралиска фабрика украле лосос вреден милиони долари

Читај повеќе

Ова се спортовите од кои луѓето најбрзо се откажуваат

Читај повеќе