Придобивки од јадењето кајсии и кој не треба да ги консумира

Кајсиите содржат голема количина на антиоксиданси кои се клучни за зајакнување на имунитетот и намалување на оксидативниот стрес – сето тоа влијае на посилната способност на организмот подобро да се заштити од инфекции, воспаленија, но и посериозни болести.

Тие се исклучително хранливи, а освен што го подобруваат варењето, многу се корисни и за нашите очи.

Содржат голема количина на витамини и минерали, а притоа имаат и екстремно малку калории. Две свежи кајсии (70 грама) содржат: многу малку калории (само 34), 8 грама јаглени хидрати, 1 грам протеини, многу малку масти, 4% калиум, малку влакна, но и витамини А, Ц и Е.

Покрај тоа, тие содржат бета каротин, лутеин и зеаксантин, моќни антиоксиданси кои помагаат во борбата против слободните радикали и го намалуваат оксидативниот стрес.

Не е занемарлива количината на влакна во кајсиите, кои благотворно делуваат на цревата и на целиот дигестивен систем.

Најдобро е да се јадат цели и нелупени, но пред тоа треба добро да се измијат. Нутриционистите препорачуваат да бидат што почесто на нашата трпеза, но има исклучок.

Внимание - имаат висока содржина на калиум

Кајсиите се богати со калиум, минерал кој служи и како електролит. Во вашето тело, тој е одговорен за испраќање нервни сигнали и регулирање на мускулните контракции и балансот на течности (24, 25). Две кајсии (70 грама) обезбедуваат 181 mg од овој минерал, што е 4% од дневните потреби. Бидејќи калиумот тесно соработува со натриумот за одржување на балансот на течности, адекватниот внес може да помогне да се спречи надуеност и да се одржи здрав крвен притисок (24).

Анализата на 33 студии покажа дека исхраната богата со калиум значително го намалува крвниот притисок и резултира со 24% помал ризик од мозочен удар (26).

Важно е да се напомене дека луѓето кои имаат кардиоваскуларни проблеми или проблеми со бубрезите не треба да јадат премногу од ова овошје, а најдобро би било целосно да го избегнуваат. Особено ако се на редовна терапија.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Здравје

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Read more

Лекарите открија скриен ран знак на замастен црн дроб

Read more

Како да препознаете дека на организмот му недостасува вода?

Read more

Витамини и минерали што не треба да се земаат заедно

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе