Примероци од Месечината собрани со кинеска сонда ќе се вратат на Земјата

Кина денеска сооопшти дека нејзината сонда заврши со земање примероци од површината на Месечината и ги заклучи во вселенското летало со кое ќе ги врати на Земјата.

Ова е првпат некоја земја да се обиде да изведе ваква мисија во изминатите 40 години.

Chang'e 5, третата кинеска сонда што слета на Месечината, е последната во низата сѐ поамбициозни мисии на вселенската програма на Пекинг, која исто така има и сонда на пат кон Марсс.

Chang'e 5 завчера слета на блиската страна на Месечината, во мисија да донесе примероци од Месечината на Земјата за првпат по 1976 година.

URL

Сондата „заврши со земање примероци на Месечината и примероците се запечатени во вселенско летало“, се вели во соопштението на кинеската Национална вселенска управа.

Chang'e 5 треба да слета во Внатрешна Монголија во средината на декември, каде што претходно слетаа други кинески вселенски летала, откако Кина првпат испрати човек во вселената во 2003 година и стана трета земја по Русија и САД која успеала во тоа.

URL
реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Наука

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Read more

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Read more

Научниците предупредуваат: Земјата се врти многу брзо

Read more

Дали темната материја воопшто постои? Научниците се сомневаат

Read more
 

Гик

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сè што треба да знаете за новиот Samsung Galaxy S21

Читај повеќе
  • play_arrow

Virgin Orbit успешно лансираше сателити на НАСА

Читај повеќе

Apple развива флип-екран за iPhone

Читај повеќе
  • play_arrow

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе