Пристигнува електричниот Alfa Romeo GTV

Италијанската компанија Alfa Romeo ќе го „оживее“ моделот GTV и се подготвува за електрификација.

Засега нема информации за моделот бидејќи сè уште се чека за зелено светло за да започне производството, но директорот на Alfa, Жан Филип Импарато претходно изјави дека повторно ќе го произведуваат моделот GTV.

Електричната верзија би била ривал на моделите како што се Tesla Model 3 и BMW i4.

Alfa е дел од Stellantis групацијата откако се споија Fiat Chrysler Automobiles и PSA Group, па затоа имаат многу планови за наредните години.

Ќе ги користат електрифицираните платформи и погони од групацијата, а се очекуваат и наследници на моделите Stelvio и Guilia.

Autocar пишува дека идниот SUV Tonale ќе биде единствениот модел на Alfa со платформа која ја разви FCA, додека сите останати модели ќе бидат базирани на една од три платформи за патнички автомобили кои ги разви PSA групацијата.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Авто новости

Lamborghini што остава без здив

Read more

Поглед во новиот McLaren 765LT Spider

Read more

Дебитираше новата Lada Niva Bronto во Русија

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Lamborghini што остава без здив

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот McLaren 765LT Spider

Читај повеќе
  • filter

Дебитираше новата Lada Niva Bronto во Русија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla Semi камионот одложен за 2022 година

Читај повеќе

Оваа грешка при менување брзини може да предизвика скап дефект

Читај повеќе

Редок Mercedes SLR McLaren 722 чини вртоглави 2,6 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е побрз: Mercedes AMG C63 Black Series или BMW M3 F80?

Читај повеќе
  • filter

Bugatti го реставрираше првиот Veyron Grand Sport

Читај повеќе