Ако не им се исплати долгот

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Приватните превозници денес нема да го блокираат Скопје поради посетата на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер, но нема ниту да возат.

Фото: МИА
Фото: МИА

-Со оглед на информацијата од МВР дека утре доаѓа висока делегација од Германија на чело со претседателот, ги замолив превозниците да покажат со гест дека не сакаат да го нарушат угледот на државата и да не ги отежнат безбедносните протоколи, да се повлечат од блокадите во период на присуство на делегацијата односно до четврток, а доколку до тогаш не се постигне некаков договор со Градот Скопје и ЈСП на улица ќе излезат повторно во петок, истакна Јовановски.

Директорот на „Слобода превоз“ најави дека доколку во меѓувреме нема преговори и договор со Градот, во петок ќе има масовни блокади на Скопје со 200 автобуси.

Тензично помина и вчерашната седница на советнички прашања на која градоначалничката Данела Арсовска им порача на приватните превозници дологвите да си ги бараат на суд. Таа повтори дека во наредниот период ќе биде објавен повик за нови превозници на кој ќе може да се пријават сите заинтересирани.

По вчерашната неуспешна средба со управниот одбор на ЈСП, приватните превозници дадоа нов рок до петок. Најавија дека доколку до петок не биде исплатен милионскиот долг кон нив, тие со над 200 автобуси целосно ќе го парализираат сообраќајот во главниот град, а блокадите на градските сообраќајници ќе останат до конечно решавање на нивниот проблем.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Македонија

Без струја неколку скопски општини, вода нема да има во дел од Центар 

Read more

Студено утро, потоа сончево со мала облачност

Read more

Македонските спасувачи веќе се на терен во Турција

Read more

Во Струга почна акција за третман на кучиња скитници

Read more
 

Вести

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Читај повеќе
  • filter

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Читај повеќе

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Читај повеќе

Падна Волстрит

Читај повеќе

Без струја неколку скопски општини, вода нема да има во дел од Центар 

Читај повеќе

Студено утро, потоа сончево со мала облачност

Читај повеќе

Македонските спасувачи веќе се на терен во Турција

Читај повеќе

Во Струга почна акција за третман на кучиња скитници

Читај повеќе

Од полноќ поевтинува дизелот

Читај повеќе