Приведен дилер од Албанија, запленети над 15 килограми марихуана

Близу ГП „Ќафасан“, полициски службеници синоќа приведоа едно лице државјан од Република Албанија, кај кого се пронајдени 16 пакувања марихуана со вкупна нето тежина од повеќе од 15 килограми, соопшти МВР.

– Околу 20:30 часот, вчера полициски службеници од Бирото за јавна безбедност - Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Единица за недозволена трговија со дрога во соработка со Оддел за специјални полициски операции и СВР Охрид, на подрачје на Струга, во непосредна близина на магистралниот пат А2-Е852 (на околу 2 километра од ГП „Ќафасан“) пресекоа канал за недозволена трговија со марихуана од Република Албанија во Република Северна Македонија и запленија 16 пакувања со вкупна нето тежина од повеќе од 15 килограми, а го приведоа Е.Х. (20) од Република Албанија, посочуваат од МВР.

Од МВР соопштуваат дека против Е.Х. до ОЈО за ГОКК ќе биде поденесна кривична пријава за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори” по член 215 ст.3 од Кривичниот законик и во текот на денешниот ден ќе биде изнесен пред судија на претходна постапка.

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека продолжуваат со засилени мерки и активности за сузбивање на недозволената трговија со наркотични дроги.

Тагови
реклама

Таксист нашол 300.000 евра и му ги вратил на сопственикот

Read more

Генијален трик за возачи: Одмрзнете ги прозорците за 10 секунди

Read more

Ова се најдобрите серии во последните 10 години

Read more

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Read more

Хроника

Кривична за сопственик на угостителски објект кој работел по 23 часот

Read more

Приведен крадец од скопско, расчистени четири тешки кражби

Read more

Пешак тешко повреден во сообраќајка во Тетово

Read more

За неносење маска санкционирани 615 лица

Read more

Вести

Дневен ковид биланс: 1.039 новозаразени и 15 починати

Читај повеќе

Филипче: Вратени на работа 40 медицински сестри

Читај повеќе

САД воведoa санкции против три руски компании

Читај повеќе

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Читај повеќе

Филипче побара вонреден инспекциски надзор во болницата во Битола

Читај повеќе

Што правел Трамп од денот на претседателските избори?

Читај повеќе

Од Зимбабве секоја година илегално се изнесува злато вредно 1,5 милијарди долари

Читај повеќе

Кривична за сопственик на угостителски објект кој работел по 23 часот

Читај повеќе

Шпанија: На прослави за Божик и Нова година до 6 лица

Читај повеќе