Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Малолетник од скопското село Мојанци е приведен поради потпалување на нискостеблеста шума и трева на јавна површина. Приведениот го признал делото, а полицијата го открила откако на социјалните мрежи споделил видео и фотографии како го предизвикува пожарот.

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека СВР Скопје - Единицата за насилен криминал, до ОЈО Скопје ќе поднесе писмено известување за 17-годишно момче од село Мојанци, скопско, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „предизвикување општа опасност“.

– На 4 август 2020 на социјалната мрежа Tik-Tok тој објавил видео и фотографии како предизвикува пожар, односно потпалува нискостеблеста шума и трева на јавна површина. Фотографиите и видеата биле споделени на повеќе социјални мрежи, по што Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика презеде мерки и активности и на 5 август 2020 до СВР Скопје - Единицата за насилен криминал доставена е документација со повеќе снимени видео клипови на кои се гледа дел од фигура на лице како врши потпалување на повеќе дрва и грмушки на јавна површина - планина, како и фотографии од лице со профил на социјална мрежа Tik-Tok, под псевдоним Д.К., се наведува во полицикото соопштение.

Единицата за насилен криминал утврдила дека лицето кое предизвикува пожар на јавна површина е 17-годишен малолетник од село Мојанци, а местото каде што го извршува кривичното дело се падините на блиската шума над селото.

– По утврдување на идентитетот, на 13 август 2020 малолетникот заедно со неговиот татко бил повикан на разговор во просториите на Единицата за насилен криминал, каде што во присуство на инспектор по малолетничка деликвенција, го признал делото и потврдил дека тој палел нискостеблеста трева и шума на падините на блиската шума над село Мојанци, соопшти МВР.

Од МВР велат дека за настанот бил запознаен Јавен обвинител за малолетници и по негови насоки делото е квалификувано како „предизвикување општа опасност“, предвидено и казниво член 288 од Кривичниот законик.

Тагови
реклама

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Хроника

„Глобал“ по расчистувањето на остатоците од пожарот

Read more

ОЈО Струга оформи предмет за запаленото бугарско знаме на карневалот во Вевчани

Read more

Претреси во Синѓелиќ, запленети околу 10 кг марихуана, приведени две лица

Read more

Тројца кумановци повредени во сообраќајка, едниот малолетник

Read more
 

Вести

Облачно со повремени сончеви периоди и ветер, снег во јужните делови

Читај повеќе

СЗО до своите членки: Не воведувајте обврска за доказ за вакцинирање или имунитет при патување

Читај повеќе

Попова тврди дека Русија развила „имунитет на стадо“

Читај повеќе

Новопримените професионални војници дадоа свечена заклетва

Читај повеќе

Маричиќ: Подготвени сме за модерен попис – политиката подалеку од статистичката операција

Читај повеќе

СИРИЗА: Мицотакис го финализираше вртењето за 180 степени за Договорот од Преспа

Читај повеќе

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 403 новозаразени и 10 починати

Читај повеќе

ЕК работи на сертификат за вакцина, наречен Вакспруф

Читај повеќе