Привремено запрено производството на пивото Corona

Мексиканската компанија за пиво Corona соопшти дека привремено го запира производството на овој светски познат напиток. Одлуката стапува во сила вo недела.

Владата на Мексико неделава објави вонредна состојба поради епидемијата предизвикана од COVID-19 и наложи прекин на неесенцијалните производни активности во државата.

Според последните податоци, во Мексико има 1.510 луѓе заболени од новиот коронавирус, а 50 се починати.

Најпознатото мексиканско пиво Corona се извезува во 180 земји низ целиот свет. 

Поради мемињата кои се појавија на интернет во врска со ова пиво кое го носи називот како вирусот, продажбата во САД опадна за 40%.

реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Бизнис

Германците ги бива за сѐ – сега се и најинвентивна нација

Read more

Илон Маск за еден ден „осиромаши“ за 14 милијарди долари

Read more

Цените на нафтата скокнаа во првата недела од 2021 година

Read more

Во 2020 година исплатени 10,6 милиони евра државна помош за странски инвестиции

Read more
 

Вести

Повеќе од 70 милиони излекувани пациенти од COVID-19 во светот

Читај повеќе

Pfizer испорачува двојно помалку вакцини, Европа незадоволна

Читај повеќе

Филипче: Државата има капацитет да спроведе попис во време на пандемија

Читај повеќе

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Читај повеќе

Без струја утре делови од Карпош, Чаир, Драчево и Долно Соње, без вода населбата Усје

Читај повеќе

Во Италија уапсени 50 луѓе поради Ндрангета, истрага и против политичари

Читај повеќе

Приведени две лица барани со потерница за издржување затворска казна

Читај повеќе

Нови 356 случаи, 15 починати и 587 оздравени

Читај повеќе

Фетаи не отстапи од обвинението за тероризам на завршниот збор за случајот „Монструм

Читај повеќе