Пробиена границата: Најбрзиот суперкомпјутер работи со AMD хардвер

Минатата година, по објавувањето на новиот графички процесор MI250X, AMD ги претстави плановите за лансирање на првиот суперкомпјутер кој ќе ја пробие границата exaflop кога станува збор за брзината.

Шест месеци подоцна, тоа достигнување беше постигнато, а третата генерација EPYC процесори на AMD и графичките процесори MI250X го напојуваа суперкомпјутерот „Frontier“ на националната лабораторија Oak Ridge.

Суперкомпјутерот Frontier сега е рангиран како најсилниот систем и на листите Top500 и Green500. Системот е способен да постигне перформанси од 1102 егзафлоп и 62,68 гигафлопи по вати кога станува збор за потрошувачката.

Сето ова го прави Frontier најбрзиот и најефикасен суперкомпјутер во светот денес.

Интересно е што Frontier не е единствениот суперкомпјутер со хардвер AMD. Половина од Топ 10 најбрзи суперкомпјутери користат AMD хардвер, вклучувајќи го и првиот и третиот најбрз.

Remote video URL
реклама

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што значи сиромаштија во богатата Германија?

Read more

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Read more

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Read more

Хардвер

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Read more

Познати првите информации за чипот A16 Bionic на Apple

Read more

Едноставни начини како да го разладите лаптопот

Read more

Познато кога се очекуваат MacBook Pro лаптопите со новиот M2 чип

Read more
 

Гик

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Читај повеќе

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Читај повеќе

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Читај повеќе

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Читај повеќе

Гејмерите повеќе го сакаат Windows 10 од Windows 11

Читај повеќе

Австрија има најчиста вода за капење во Европа

Читај повеќе

YouTube доби експериментална функција - зумирање видеа

Читај повеќе

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта FIFA Mobile доби Manager Mode

Читај повеќе