Пробиени 10 милијарди лозинки: Дали вашата е меѓу нив?

Време е да ја смените лозинката, особено ако ја користите истата за повеќе сметки.

Рекордна компилација на лозинки беше објавена на 4 јули 2024 година на интернет во најголемото протекување до сега.

Достапна на еден популарен хакерски форум, оваа листа содржи речиси 10 милијарди лозинки и претставува огромен безбедносен ризик за милиони корисници ширум светот.

Компилацијата ја објавија корисниците на ObamaCare во форма на датотека „.txt“ и ја именуваа RockYou2024 како почит на рекордното протекување од 2021 година, кога беа пронајдени 8,4 милијарди кориснички лозинки во датотеката „rockyou2021.txt“ од 100 GB.

Според Cybernews, кој ги спореди овие две рекордни протекувања, RockYou2024 ја комбинира претходната компилација и додава 1,5 милијарди лозинки собрани помеѓу 2021 и 2024 година.

Тимот на Cybernews предупредува дека хакерите несомнено ќе ја користат оваа листа за пристап до сметките на милиони корисници ширум светот и дека тоа може да доведе до бројни финансиски измами и кражба на идентитет.

Дали вашата лозинка е достапна за хакерите?

За да бидете сигурни дека вашата лозинка не е компромитирана, се препорачува да ја посетувате страницата Have I Been Pwned барем еднаш месечно и да проверувате. Дури и ако не е, обидете се редовно да ги менувате вашите лозинки и да не ги користите за повеќе сметки.

Cybernews советува да внимавате да користите двофакторна автентикација (2FA) секогаш кога е можно, бидејќи тоа е последната линија на одбрана во случај напаѓачите да ја знаат вашата лозинка.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Вести

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Read more

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Read more

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Read more

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Read more
 

Гик

  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе