Прочитај упатство пред да затнеш пластикомат

Филип Здравески
/ 28.04.2022 / 13:17

Веќе некое време низ Скопје се поставени пластикомати со кои граѓаните можат да рециклираат шишиња и лименки и притоа да добиваат поени кое потоа се претвората во вредносни ваучери. Нажалост, одредени граѓани, и покрај јасното упатство не знаат да ги користат и успеваат да ги заглават.

Така, еден пластикомат од синоќа беше убаво заглавен откако некој зел да става сѐ што нашол од пластика, иако е јасно наведено што треба да се фрла, а што не.

Дел од предметите кои дечките за одржување ги извадија од заглавениот пластикомат се и токму оние кои јасно со слика се наведени дека не треба да се фрлаат во машината. Тоа се пластични садови за домашно складирање храна и оние во кои доаѓаат купечките колачи, како на пример ресаните.

Фото: Филип Здравески / Кајгана

За нив има посебни контејнери за рециклирање пластика поставени низ градот препознатливи по жолтата боја и каде се фрла секаква пластика. Како овој:

Рециклирање во време на пандемија
Фото: Филип Здравески / Кајгана

Штом е наведено дека такви предмети не треба да се фрлаат во пластикоматот, тоа значи дека има добра причина зошто е тоа така.

Упатството не може да е појасно:

Фото: Филип Здравески / Кајгана
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

#мкфејл

Се надеваме дека не се сериозни со ова

Read more

Три прашања за Стевчо Јакимовски и Општина Карпош во врска со исклучувањето на уличното осветлување

Read more

Прочитај упатство пред да затнеш пластикомат

Read more

Селски клуб на денот

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои најмногу сакаат да шефуваат

Читај повеќе

Instagram убавица: Никол Торн

Читај повеќе

Како да се ослободите од непријатните мириси во бањата?

Читај повеќе

Едноставен трик како лубеницата да ја направите уште посочна

Читај повеќе

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Крцкаво пилешко во јогурт

Читај повеќе

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Читај повеќе

Што не е добро да јадете и пиете пред пливање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе