Продаден најскапиот нов автомобил во историјата

Bugatti Chiron Profilée е последниот примерок на Bugatti без дополнителен електричен мотор, излезе од фабриката во Molsheim без однапред познат купувач.

Овој автомобил е продаден на аукција за 9,8 милиони евра, без даноци, пишува Telegraph.

Веќе навикнавме Rimac и Bugatti да уриваат светски рекорди во различни категории, а во таа низа неделава се приклучи уште еден.

Уникатниот Bugatti Chiron Profilée беше продаден на аукција во Париз за 9.792.500 евра, со што официјално стана најскапиот нов автомобил некогаш продаден.

Да напоменеме и дека во наведената цена не е вклучен данок, па купувачот ќе плати вкупно околу 12 милиони евра за своето ексклузивно Bugatti.

Тагови
реклама

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Read more

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more

Авто новости

Како да го отворите капачето на резервоарот кога е заглавено?

Read more

Renault го претстави новиот Espace

Read more

Подобро и од легнат полицаец

Read more

Volkswagen откри што е потребно да се произведе е-автомобил од 20.000 евра

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Како да го отворите капачето на резервоарот кога е заглавено?

Читај повеќе
  • play_arrow

Renault го претстави новиот Espace

Читај повеќе
  • play_arrow

Подобро и од легнат полицаец

Читај повеќе

Volkswagen откри што е потребно да се произведе е-автомобил од 20.000 евра

Читај повеќе
  • filter

Легендарниот Mercedes 230 SL денеска слави 60-ти роденден

Читај повеќе

Дали смее моторот да работи додека полните гориво?

Читај повеќе

Бензинците сè попопуларни во Германија

Читај повеќе

Постигнат е договор за дизел и бензински возила во ЕУ

Читај повеќе

Volkswagen потврди: Доаѓа новиот Passat

Читај повеќе