Продажбата на Renault во светот лани опадна за 21,3 отсто

Производителот на автомобили Renault во 2020 година забележа пад на продажбата од 21,3 отсто.

Групацијата лани има продадено 2,9 милиони автомобили. Падот на продажбата на Renault е „главно како резултат на високата изложеност во земјите кои претрпеа строги ограничувања и прекинување на нивните трговски активности во вториот квартал, како и забавувањето во четвртиот квартал, особено во Франција“, прецизираат од Renault.

Во Европа, продажбата опадна за 25,8 отсто, на 1,4 милиони автомобили.

– Второто полугодие покажа подобра еластичност и добри перформанси на пазарот на електрични и хибридни автомобили, уверува директорот за продажба Денис ле Вот.

На крајот на декември, додаде тој, групацијата објави ниво на нарачки за 14 отсто поголеми од оние за 2019 година во Европа и ниво на залихи опаднати за 20 отсто.

– Сега се фокусираме на профитабилноста во однос на обемот на продажба, со поголема нето маржа по возило, на секој наш пазар, рече генералниот директор на Renault, Италијанецот, Лука Де Мео.

Според него, првичните резултати се веќе видливи во втората половина на 2020 година, особено во Европа каде што брендот Renault напредуваше на најпрофитабилните канали на продажба и го зајакнува своето лидерство на автомобилите на електричната енергија. Renault продолжи да доминира на пазарот на електрична енергија во Европа во 2020 година со продадени 115.888 возила, од кои 100.000 автомобили од типот ZOE. Исто така, лансираше електрифицирана верзија на својот мини-градски автомобил Twingo и за 2021 година го претстави електричниот модел, што сака да биде најевтиниот на пазарот, Dacia Spring.

Тагови
реклама

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Тешка сообраќајна несреќа на Пониква, загина девојче

Read more

Од утре почнува пописот - еве кој прв ќе се попишува

Read more

Авто новости

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Read more

Mercedes C-Class на струја ќе стигне по 2024 година

Read more

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more
 

Автомобили

Хит - електричен автомобил кој чини 4.500 долари

Читај повеќе

Mercedes C-Class на струја ќе стигне по 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа возниот парк на Илон Маск?

Читај повеќе
  • filter

Освежениот MINI со 5 врати пристигнува во март

Читај повеќе
  • filter

Ова е најмоќниот Land Rover Defender кој развива 525 коњски сили

Читај повеќе

Колку се различни жените и мажите кога купуваат автомобил?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ставајте појас во кола, токму тоа му го спаси животот на Тајгер Вудс во сообраќајката

Читај повеќе