Продолжија протестите против расизмот во САД, се уриваат статуи на политичари и генерали расисти

МИА/КАЈГАНА
/ 04.06.2020 / 08:47

Продолжија и сè побројни стануваат протестите против полициското самоволие во САД, иако насилството практично запре, а резултат на сето видено се урнати статуи на расистички политичари и генерали.

Во Вашингтон синоќа демонстрантите мирно го изразија својот гнев против убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд минатата недела во Минеаполис, од страна на полицацеот Дерек Шовен, кој подоцна беше уапсен и обвинет за убиство. Неговата безмилосна постапка беше оценета какло немилосреден чин, што уште еднаш укажува на длабоко вкоренетата дискриминација на црномурестите луѓе во американското општество.

Протестите почнаа со марш од Епископската црква Свети Јован, во близина на Белата куќа, и се одвиваа по улиците на градот, а на нив се скандираше „Нема правда, нема мир“, „Црните животи се важни“, „Не за расизам и расистичка полиција“, или „Ова е демократија“.

Забележливо е зголеменото присуство на полицијата и војската во центарот на Вашингтон, со десетици воени камиони распоредени на кварт од Белата куќа, во круг блокирајќи секакво движење кон резиденцијата. Дел од градот кој порано беше окупиран од туристи кои се фотографираа пред оградата на Белата куќа, сега наликува на Бејрут.

Над зградите постојано надлетуваа хеликоптери и го следеа движењето на маршот.

Критиките кон претседателот Доналд Трамп за милитаризација и правење „тврдина“ од Вашингтон доаѓаат од сите страни.

Така на пример, не согласување со тоа што синоќа се одвиваше во Вашингтон пристигна и од министерот за одбрана, Марк Еспер, кој им наредил на ангажираните трупи, околу 200, да заминат дома. Неговата позиција засега останува несигурна, и можно е да слушнеме за оставка, со оглед на незадоволството од одлуката во Белата куќа.

Резултатот од бранот протести во САД против дискриминацијата на другите етнички заедници е уривање на статуи и спомен обележја на истакнати политичари и генерали, кои останале познати и по својот расизам. Во два града во САД, Филаделфија и Ричмонд, донесени се одлуки за уривање на такви споменици.

Така, во Филаделфија во текот на завчерашната ноќ беше тивко размонтиран споменикот на Франк Ризо, поранешен градоначалник и полициски комесар од 1967 до 1980 година, кој застапувал политика на „убивање на црнците“, како начин да се спречи криминалот во градот. А бил и хомофоб.

Во Ричмонд пак, се разгледува барањето за отстранување на статуата на Роберт Ли, генерал на Конфедеративната армија од 19 век. 

Некои се веќе урнати откако претставници на белите супрематисти (групи кои поддржуваат надмоќ на белата над црната раса), во 2015 година убија девет лица, Афроамериканци, во црква во Јужна Каролина, за време на курсеви за изучување на Библијата. Истите групи во август 2017 организираа насилен митинг во Шаролствил, Вирџинија, при што загина едно лице.

Убиства на Афроамериканци од страна на бели полицајци во САД се случуваат од година во година. Случаите поврзани со грабежи, поседување дрога или оружје понекогаш се сериозни, но многу почесто банални. Додека, речиси половина од затворската популација во земјата, најбројна во светот (во 2016 година броела 2.2 милиони), е составена од Афроамериканци, а 20 отсто од затворениците се Јужноамериканци.

Протести против полициското самоволие и расизмот синоќа се одвиваа во десетици други градови на САД, со забележливо отсуство на инциденти. Во некои градови како Њујорк, имаше апсења поради нарушување на полициски час од страна на демонстрантите. 

Remote video URL
реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Свет

Рекордни 1.002 случаи на коронавирус регистрирани во Полска

Read more

Почина најмоќната жена во САД, судијката Рут Бејдер Гинсбург

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Рекордни 1.002 случаи на коронавирус регистрирани во Полска

Читај повеќе

Битиќи: Неблагодарно е јавните пари да се делат по етничка основа

Читај повеќе

Груби: Субвенциите за малцинските заедници во моментов е само дебата

Читај повеќе
  • play_arrow

Циклонот Јанос пустоши во Грција – двајца загинати, поплави и огромна штета

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина најмоќната жена во САД, судијката Рут Бејдер Гинсбург

Читај повеќе

Не стивнуваат реакциите на бугарскиот меморандум

Читај повеќе

Променливо облачно време со сончеви периоди

Читај повеќе

Тачи го одликува Трамп со Орденот на слободата и го покани да го посети Косово

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Читај повеќе