ФОРМУЛА 1 2020

Продолжува доминацијата на Хамилтон, победи и во Емилија-Ромања

Ф1
МИА / КАЈГАНА
/ 01.11.2020 / 15:14

Британецот Луис Хамилтон победи на денешната трка во Имола возена за Големата награда на Емилија-Ромања, а тоа неговиот Мекларен ја обезбеди титулата кај конструкторите.

За Хамилтон ова е 93. победа во кариерата, 10-та оваа сезона и број 72 како возач на Мерцедес.

Клупскиот колега на Хамилтон, Валтери Ботас го освои второто место, додека трет беше Даниел Ричардо.

Тимот на Мерцедес со новите бодови на неговите пилоти, по 13 трки во сезоната ја обезбеди седмата шампионска титула по ред во конкуренција на конструктори.

Место во првите 10 уште обезбедија: Даниил Квјат од Алфа Таури, Шарл Леклер од Ферари, Серхио Перес од Рејсинг Поинт, Карлос Саинс и Ландо Норис од Мекларен, Кими Раиконен од Алфа Ромео и Антонио Џовинаци исто така од Алфа Ромео.

Во Генераалниот поредок лидер е Хамилтон со 282 бода, Ботас има 197, а трет е Макс Верстапен со 162.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Ф1

Разгаленото дете на кое тато му плаќа да вози во Формула 1

Read more

Мерцедес го презентираше болидот за новата Ф1 сезона

Read more

Фернандо Алонсо заврши во болница по сообраќајна несреќа

Read more

Крај на неизвесноста: Хамилтон го продолжи договорот со Мерцедес

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медеведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе
  • play_arrow

И ВАР греши: Поништен гол оти проверија погрешен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

Вовед во местење фудбалски натпревари

Читај повеќе

Барселона лидер на листата 20 највредни клубови во светот

Читај повеќе

Баерн и Порто вечерва бркаат историски пресврти

Читај повеќе