Продолжува ерупцијата на вулканот Питон де ла Фурнез на островот Реунион

На францускиот остров Реунион продолжува ерупцијата на вулканот Питон де ла Фурнез, инаку еден од најактивните вулкани на планетата.

Лавата, во четвртиот ден од ерупцијата, веќе се наоѓа на само 2,7 километри од патот кој го обиколува овој француски остров и департман во Индискиот Океан и според информациите кои доаѓаат оттаму, таа продолжува да напредува со брзина од 600 метри дневно.

Со оглед на мерките за ограничено движење, лавата во моментот е видлива само за вулканолозите, кои објавија фотографии и видео од оваа појава.

реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Чек дис аут

Денеска е 21. ден од 21. година од 21. век

Read more

Скијање без граници, фејл компилација

Read more

Меланија: Чао, журим!

Read more

Скромниот Берни Сандерс привлече внимание на инаугурацијата на Џо Бајден

Read more
 

Магазин

Пет трикови за зима без настинки

Читај повеќе

Дали ве бие глас на лош љубовник?

Читај повеќе

Денеска е 21. ден од 21. година од 21. век

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Домашни еклери

Читај повеќе

Најмладиот член на кавадаречката библиотека има четири години, а најстариот 89

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

На 62 изгледа 20 години помлада: Кога ќе ме видат со синот мислат дека ми е сопруг

Читај повеќе
  • play_arrow

Скијање без граници, фејл компилација

Читај повеќе
  • play_arrow

Вухан има изложба посветена на битката со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меланија: Чао, журим!

Читај повеќе